| Bogdyyytzu a întrebat:

Am un coleg de strada care imi stie parola de la routerul meu D-Link si imi tot pune parole si imi schimba numele wifi-ului. L-a reclamat la politie dar politia a zis ca nimic nu ii poate face in privinta aceasta, decat sa ii vina un politist acasa si sa ii zica. Am aflat parolele cu un program, dar el nu inceteaza si ma suna de pe un numar ascuns si spune injurii la adresa mea si a parintilor mei. Stiti vreun program cu care ma pot apara ca sa nu mai imi intre la setarile routerului?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Exista o smecherie daca faci cum a zis si al3xander sa intri pe 192.168.0.1 din browserul de internet cu cablul legat intre router si calculator si te loghezi cu user: admin iar la parola lasi liber. Dupa ce ti s-a logat te duci la ADVANCED si ai acolo MAC filter in meniul din stanga, seteaza la MAC FILTERING RULES sa permita accesul la internet doar macurilor aflate in lista pe care ti-o creezi tu introducand macurile dispozitivelor tale pe care le ai conectate la internet. Dupa care du-te la MAINTENANCE din meniul de sus si schimba admin password. Dupa care salveaza tot si ai liniste, tipul nu va mai putea sa se conecteze la tine.

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai trebuie sa intri in setarile router-ului (deschizi intr-un browser ip-ul router-ului care este de obicei 192.168.1.1 sau 192.168.0.1). daca iti cere username si parola de obicei setarile din fabrica sunt "admin" si "admin" (daca nu le-a schimbat handicapatul ala). daca le-a schimbat trebuie sa resetezi router-ul (este un buton la el "Reset" pe care trebuie sa-l tii apasat cateva secunde insa ai grija ca-l reseteaza de tot si-l face exact ca in fabrica). intra pe http://www.dlink.com/uk/en/support si cauta modelul tau ca sa downloadezi ghidul de instalare si configurare

| Bogdyyytzu explică:

Stiu asta. Eu am vrut sa imi spui daca stii un program care ma protejeaza ca sa nu mai imi schimbe parola la wifi nu la contul de router

| Gas a răspuns (pentru Bogdyyytzu):

Parola de la wifi o schimbi din contul routerului de asta a zis al3xander sa intri acolo.

| Bogdyyytzu explică (pentru Gas):

Multumesc mult!

| Gas a răspuns (pentru Bogdyyytzu):

Exista o smecherie daca faci cum a zis si al3xander sa intri pe 192.168.0.1 din browserul de internet cu cablul legat intre router si calculator si te loghezi cu user: admin iar la parola lasi liber. Dupa ce ti s-a logat te duci la ADVANCED si ai acolo MAC filter in meniul din stanga, seteaza la MAC FILTERING RULES sa permita accesul la internet doar macurilor aflate in lista pe care ti-o creezi tu introducand macurile dispozitivelor tale pe care le ai conectate la internet. Dupa care du-te la MAINTENANCE din meniul de sus si schimba admin password. Dupa care salveaza tot si ai liniste, tipul nu va mai putea sa se conecteze la tine.