| KeZiki a întrebat:

Am un galaxy y GT-s5369 si vreau sa ii fac root. Dar daca ii fac si nu sunt multumit cu se comporta dispozitivul ( adica sa se blocheze, sa nu aiba semnal,...) si ii fac unroot revine la normal, adica va merge bine?
SCUZATI CATEGORIA DAR NU IMI MAI APARE IN LISTE "TELEFONIE".

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand să nu te prosteșit și tu ca alți„deștepți" ce habar nu au de Linux.Android-ul este linux, de asta are implicit două conturi.
Unul de root
Destinat exclusiv pentru recovery, unde funcții ca firewall-ul implicit, ce asigură protecția datelor transmise și primite precum și celor stocate sunt dezactivate(antivirușii sunt doar țepe comerciale) servicul de criptare date, și altele de asemenea dezactivate, de aceea creaza mirajul fals că sistemul se mișcă mai repede, dar tot o dată chestia asta te poate costa de la pierderea garanției la pierdrea confidențialitații datelor și logic devii o ținta a atacurilor informatice care pe asta se bazează.Pe prostia umană.
Root-ul și unroot-ul afectează dară softul, ceea ce susțin alții sunt doar mirajele create de aplicațiile cretine de pe google, real este doar un miraj.Succes

| KeZiki explică (pentru DeyCj):

Ce vrei sa spui?

| DeyCj a răspuns (pentru KeZiki):

Pe scurt root-area uni telefon este o cretinătate; cu alte cuvinte folosești un cont neconform cu exploatarea sistemului, sub mirajul(de doi bani) că telefonul se mișca mai bine.Dar riscurile ce nu se prezintă nicaieri pe google și care exista real astea românii cei creduli nu le iau în calcul sau mai grav le ignoră că„mie nu mi se poate întâmpla/daca la x și y nu i s-o întâmplat nici mie precis". Tâmpenii. Ăștia ce cred asta vor fii primii ce o vor pății.Mai devreme sau mai târziu tot o vor pății.

| horia2012 a răspuns:

Revine numai daca folosesti aceeasi metoda pe care ai folosit-o pentru a face root. Si va functiona la fel de bine.

| Alexiuc a răspuns:

Fai un root temporar da rootul nu afecteaz cu nimic telefonul doar ca pierzi garantia atat dar telefonul merge la fel si cu root si fara, avantaj ca ai root e ca poti instala alte sisteme de operare alte roomuri personalizate aplicati care iti permite sa muti tot ce instalezi pe card cum e LINK2SD singurul dezavantaj daca telefonul e in garatine e ca pierzi garantia daca al trimiti la aia cu root laughing) asa ca mult succes

| StupiDog a răspuns:

Eu am rootat cateva telefoane ...ideea e ca daca il rootezi vei pierde garantia ....nu cred ca se va comporta telefonul altcumva laughing aia e doar in cazul in care ii schimbi rom ul sau kernelul sau radioul (asa se numesc principalele ''softuri" ale telefonului
Din cte stiu poti sa il faci si inapoi un root...
Tu stii daca chiar merita ..eu am facut asta din placere si din cauza ca voiam sa vad cat de mult poate telefonul...