| xdata a întrebat:

Buna TPU am un laptop Acer aspire 7730G si vreau sa imi pun pe el windows xp pentru ca la windows 7 imi da bluescreen si windows xp nu ma lasa sa il instalez ma puteti ajuta

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Intai descarca driverele pentru XP de aici:
http://www.laptop-software.com/......7-drivers/
(foarte importante driverul "chipset" si AHCI-primele doua). Le descarci pe toate. Descarci AHCI driver. Te duci pe iconita cu sageata. Dezarhivezi fisierul si vei gasi in interior un fisier.exe si un folder F6.La instalarea XP la un moment dat pe bara de jos apare un mesaj de genul "press F6 to install driver... Apesi f6, te duci in f6 al tau si alegi oricare din fisierele.inf.

Dar inainte de toate astea intra in BIOS la laptop si vezi daca gasesti undeva sa comuti intre AHCI si IDE. Treci pe IDE. Nu pot sa-ti spun unde ca difera de la BIOS al BIOS.