| Popan_Danut_1984 a întrebat:

Am un laptop i5 cu 4 GB RAM si placa video Intel HD 4000 insa nu se descurca asa de bine in jocuri cu grafica buna la High settings. As vrea sa adaug inca 4 GB RAM (specific, ca sunt DDR3) o sa rezolv ceva? o sa se simta ceva la jocuri sau altele? o sa ruleze mai bine? merita?
Funda! Multumesc!

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți adăuga liniștitit, un modul DDR3 de 4 Gb nu e scump, dar cu placa aia integrată numa gamming nu faci tu. Oricum fi realist.Pe portabilele astea low end/cost numa gamming nu faci, că nu sunt create pentru așa ceva, deși hardware-ul, teoretic doar și sistemul de operare pot face asta.Succes

| alinaalin955 a răspuns:

Problema este ca nu ai placa video dedicata.
Nu cred ca rezolvi ceva adaugand RAM.
Bineinteles nu strica.
Laptop-urile nu sunt pentru jocuri, nici macar cele care au placa video dedicata.
Crezi ca placa video a unui laptop se poate pune cu asa ceva?
http://www.gadgetreview.com/......TX-760.jpg
Procesorul tau nu este la fel de puternic ca un I5 de la un sistem desktop.

| lonewulf a răspuns (pentru alinaalin955):

Corect, e ca si cum ar compara mere cu pere. De aia nici nu suport laptop-urile.
Desktop-ul iti ofera forta bruta. Sa nu mai zic ca un i5 2500K il duci lejer la 4.5 Ghz pe aer. La laptop, e stock 2.2 su 2.4 Ghz. OC? Daca vrei sa-l arzi...da!