| FashionVictim93 a întrebat:

am un laptop pavilion g6 si vreau sa ii reinstalez windowsul. problema este ca atunci cand bag cd si dau restart si incerc sa apas pe orice tasta sau pe tastele corespunzatoare nu imi booteaza ..imi apare un ecran negru si in stanga sus o liniuta alba orizontala care clipeste ..in rest nimic si ramane acolo forever. daca scos cd din el la fel ramane ..numai daca il sting si il las fara cd si cand il aprin dimi intra in vechiul windows. ce are? ce tasta apas ca sa imi booteze? help me please.

Răspuns Câştigător
| AlexandruTeodor a răspuns:

DVD-ul probabil nu este inscriptionat bine, foloseste DVD Decrypter (http://www.dvddecrypter.org.uk/)data viitoare si cauta o imagine ISO valida in caz ca nu ai cumparat. Daca vrei un link de download la un Windows 7 / XP / 8 stabil da-mi mesaj.
SAU
Daca nu iti apare "Press any key to boot from CD/DVD" ori nu ai setat din BIOS ori cum am mai zis, nu ai DVD-ul (4, 7 GB, DVD-R ) bun.

| FashionVictim93 explică (pentru AlexandruTeodor):

Multumesc pentru ajutor ..am rezolvat problema. imi zicea la incepu sa apas "esc" si ma baga intr'o lista unde imi zicea ce face fiecare tasta ex: f1, f9, f10 etc. si am rezolvat ..trb sa mai selectez odata de acolo ca trebuie sa booteze dvd si dupa sa apas tasta corespunzatoare adica in cazul meu F9.

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Daca nu e de vina cd-ul de instalare intra in bios si schimba la first boot device.Prima optiune sa fie cd/dvd.

| Xao20 a răspuns:

Apasa f8, posibil cd sa fie praf