| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi tot, cei care va pricepeti sa imi raspundeti, nu stiu ce sa mai fac sunt disperat! am o problema cu Asus a53b, vreau sa ii reinstalez windowsul, am cd bootabil, windowsul are licenta [xp] doar ca nu ii gasesc ecranul de boot, sa il setez sa booteze de pe cd, nu imi dau seama cum sa fac asta aici aveti prima imagine dupa ce apas pe del si ins dupa cum stiam ca merge la Asus http://i.imgur.com/3MS6MrV.jpg apoi apas pe f8 si imi apare http://i.imgur.com/ldQDo2o.jpg, apoi ma duc la categoria cu enable boot loging dar porneste, in speranta de a-mi arata ceva, de obicei cand pornesc laptopul imi arata Acer si se incarca apoi pentru 1 secunda imi arata o liniuta in stanga sus care clipeste apoi starting windows [ruleaza win 7, vreau sa il schimb ca merge foarte foarte naspa! ] ce sa fac sa instalez windowsul? funda!

5 răspunsuri:
| adybutterfly a răspuns:

Simplu inainte sa apara prima fereastra apasa de cateva ori F12 si din chenar poti alege cd/dvd-rom sa iti faca boot. O zi placuta!

| Sorinutsu a răspuns:

Salut, in primul rand ady, nu am nimic cu tine, dar am vazut si la alte intrebari, ca raspundeti pe langa subiect. se vede clar ca el este in boot manager, deci problema nu este f12, sa-ncepem, intra in bios. dupa du-te la boot menu, acolo daca ai hdd-ul primul, il dai pe disabled, dar doar la boot, dupa urmeaza cd-ul al 2 lea, il lasi asa. dai dupa f10 sa salvezi dupa apesi y, dupa care se restarteaza, iti va aparea "press and key to cd." apesi orice tasta si iti intra in windows xp
IMPORTANT: dupa ce se intaleaza windows-ul, intri in boot menu, si bifezi hdd-ul inapoi si ai windows nou, mai exista o modalitate sa pui cdrom-ul pe 1 boot, adica in locul la hdd sau poti boota dupa stick, de fapt iti trebuie un programel sa faci imagine, salut si o zi buna!

| RB26DETT a răspuns (pentru Sorinutsu):

Pai tot ce gasesc este ce vezi in pozele alea, unde vezi tu boot menu? spune-mi unde apas sa ajung la boot menu, cum fac? stiu ce sa fac in rest, dar spune-mi cum ajung la acel boot menu?

| Sorinutsu a răspuns (pentru RB26DETT):

Stii sa intri in BIOS banuiesc. acolo dai la adanced options. cel putin la mine asa e. sau cauta din sageti unde gasesti boot si ai:
boot 1 hdd
boot 2 cd/dvd
boot 3 floopy, etc.
tu debifezi boot1, ii dai disable, pe + din partea dreapta a tastaturi. dupa e usor. cauta in bios si vei gasi, bafta

| RB26DETT a răspuns (pentru Sorinutsu):

Tu te-ai uitat la imagini? cand apas pe f8 imi apare ecranul cum vezi imaginea 2, ce sa inteleg din aia? unde vezi tu boot 1 hdd boot 2 cd/dvd?