| MoldovanII a întrebat:

Buna TPU am un laptop SAMSUNG si de ceva timp nu se mai vede nimic pe display se aprinde beculetul normal si cel de la incarcare la fel(atunci cand conectez incarcatorul normal), daca se poate sa ma ajute cineva?

3 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

1) Scoate bateria si tine apasat butonul power 20 secunde!
2) Scoate ramul si deschide laptopul fara ram (e un procedeu ce da eroare in sistem - un fel de reset)
3) Conecteaza un monitor LCD prin cablul vga la laptop si cu combinatia de taste "sn" + "F4" (de fapt poate fi alt F - care are ca simbol un ecran) poti incerca daca sunt probleme cu placa video sau probleme la ecran!
Daca nu ai imagine pe alt monitor LCD atunci (din cauza temperaturii mari din laptop) se poat topi legaturile de pe piciorusele cipului video. In cazul acesta trebuie deschis laptopul intr'un service si se lipesc piciorusele printr'un jet de aer fierbinte!
Alte cauze: defectiuni la placa de baza sau placa video!

| gmbod1 a răspuns:

Pff nimic nimic eu iti pot da niste sfaturi sa umblii la el dar pacat de el mai bine dul la un specialist stie el ce sa faca sa nu se fi rupt un fir ceva care face legatura dintre display si laptop dar incearca ca s-ar putea sa aiba mufa de monitor de pc ia baga-l si vezi face la fel?

| MoldovanII explică (pentru gmbod1):

Am incercat cu mufa de la monitor da tot nu da nici un semnal.