| Alexandru390 a întrebat:

Am un laptop și aș vrea să îl duc în service să îi schimbe procesorul. Dar am citit pe unele site-uri că la laptopuri procesorul nu se poate schimba. Chiar nu se poate schimba deloc?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Din pacate acel i3 7100u vine pe socket FCBGA1356, unde BGA este abrevierea pentru ball grid array ( matrice de bilute de fludor) ceea ce inseamna ca procesorul este lipit pe placa de baza.

6 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Ce model de laptop ai? Ce procesor?
Modelele mai vechi de laptopuri aveau socket pentru procesoare. Cele mai noi si mai slim au procesoarele lipite direct pe placa de baza.

| Alexandru390 explică (pentru nicu991):

Am un Asus A541UV. Cu un procesor Intel i3 7100u. 4gb ram. Un gpu nVIDIA 920mx.
Laptopul nu e chiar slim. Adică e puțin gros. Caută pe YouTube și vei vedea puțin mai bine.
Mă gândesc că ar trebui să i se poată schimba procesorul având un gpu nVIDIA. De fapt și ăla cred că are dimensiunile unui procesor. Nu știu ce sa zic.
Laptopul meu are acest socket:FCLGA1151. Deci nu știu dacă ar merge sau nu.

| Alexandru390 explică (pentru nicu991):

Păcat. Mulțumesc mult de ajutor!

| nicu991 a răspuns (pentru Alexandru390):

Cu placere. Eu iti multumesc pentru desemnarea raspunsului castigator.
Apropo, daca tii neaparat sa schimbi procesorul, un electronist echipat cu tot ce trebuie ar putea relipi un procesor mai performant pe placa de baza in functie de chipset-ul ei insa... problema este gasirea unui procesor/ placa donatoare de pe care sa fie luat plus costul acestei modificari.
Per ansamblu eu zic ca nu merita.

| Alexandru390 explică (pentru nicu991):

Ok. Dar pot schimba acel nVIDIA gpu? Și el e tot lipit de placa de bază? Placa video e nVIDIA 920mx. Acum câțiva ani era destul de bunicică dar nu mai ține pasul cu lucrurile din prezent. Deci se poate schimba sau este în același caz ca și procesorul?

| nicu991 a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca poti desface laptopul vei observa placa video in cazul in care este una dedicata separat de placa de baza a laptopului. De obicei cipul grafic este de asemenea lipit pe placa de baza. Totusi poti verifica cu programul GPU-Z la Bus interface daca este specificat drept MXM-B (3.0).

| nicu991 a răspuns (pentru Alexandru390):

Din pacate acel i3 7100u vine pe socket FCBGA1356, unde BGA este abrevierea pentru ball grid array ( matrice de bilute de fludor) ceea ce inseamna ca procesorul este lipit pe placa de baza.