| BeSmart17 a întrebat:

Buna tpu...am un laptop si de vreo o luna tot se aude ceva in el(cateodata cand face,, crize")e un sunet de ceva rotite care se misca repede ca si cum,, ar exploda"nu stiu nici ce e si nici cum sa.l opresc. AJUTOR! DAU FUNDA!

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca ai mizerie in ventilator. trebuie deschis si curatat.
cealalta varianta e zgomotul scos de hdd cand incepe sa dea semne de "oboseala", adica atunci cand se apropie de final de viata.
insa hdd nu scoate asemenea zgomot incat sa "explodeze".
deci inclin sa cred ca ventilatorul are problema descrisa mai sus.