| Thebestkiller a întrebat:

Am un pc vechi si as vrea sa ii schimb componentele. Ce componente trebuiesc cumparate? Funda!

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca zici ca-i vechi cel mai bine e sa schimbi cam tot, adica sa nu mergi pe bucatele. Ce componente are acum?

| DeyCj a răspuns:

Pentru asta trebuie să știu așa:
Ce placă de baza ai?
ca să știu daca suportă upgrade rezonabil sau nu are sens să mai investești în el
Ce sursă de alimentare ai?
Ca să știu dacă upgrade-ul necesita sau nu înlocuirea acesteia
Succes

| LDCCristi a răspuns (pentru DeyCj):

Ar merge sa i dau un Upgrade la placa de baza Asrockn68s-ucc? sau dau bani degeaba.

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Nu o vinzi? :D îți ofer 60 RON pe ea.
Vestea bună e că suportă upgrade.
Vestea proastă e că ram-ul este scumpicel
Un kit dual channel de 4 Gb sib 300 RoN nu găsești, cât ți maximul de ram suportat
Se poate upgrada.Placa ta de bază suporta procesoare pe AM3, chiar și unul ce îl vânez și eu și anume Phenom(ai ghicit am placa de bază pe AM3+)
Recomand ceva de genul ăsta:
http://www.okazii.ro/......a146890563
Este compatibil cu placa ta de bază.
Succes

| LDCCristi a răspuns (pentru DeyCj):

Nu,nu o vand :P are 5 luni de cand am cumparat-o. Uite placa de baza http://www.asrock.com/mb/nvidia/n68c-s%20ucc/.Treaba e ca sa folosesc DDR3, trebuie un Socket Am3.Momentam am un Sempron si ma gandeam la un Fx dar nu stiu daca ma duce :))

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Dacă este vorba de asta:
www.asrock.com/mb/nvidia/n68-s ucc/
Nu.Fx-urile nu sunt compatibile.

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Da.Sunt modele asemănătoare
Nici asta nu suportă numai Phenom-rile.Ce ți-am recomandat eu ar cam fii maximul de upgrade. Uite aici lista:
http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/?cat=CPU

| LDCCristi a răspuns (pentru LDCCristi):

Phenom II X6 asta e maximu, exact ala care ai zis tuwinking

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Sincer, toate, caci componentele vechi nu se potrivesc cu cele noi si sa cumpar componente vechi numai ca sa ii dai un mic ajutor nu merita, mai bine strangi bani si iti iei unul nou, totul se face cu rabdare si gandire happy

| Thebestkiller explică:

Eu am un laptop pe care il folosesc iar pc merge dar se mai blocheaza, e vechi, din 2002 si numai cateva componente sa il fac sa mearga mai repede.

| DeyCj a răspuns (pentru Thebestkiller):

în cazul tău, dac ăe vorba de laprtop, mai bine vinde-l și cu banii ce îi iei pe el (cam maxim 500) poți upgrada de exemplu desktop-ul.
Chestia cu mișcatul încet nu este neapărat de la hardware ci și din software.Detalii daca te interesează.

| mada225 a răspuns:

Mai bine iti cumperi unul nou ca nu te duce mai mult decat sa iti schimbi piesele din cel vechi

| Cossta a răspuns:

Pai zine ce sistem ai (firma,model, componente:sursa,placa video,placa de baza, placa video, procesor, hardisk etc), si dupa o sa-ti zicem ce poti lua.