| 5IrOK a întrebat:

Buna TPU am un procesor amd althon dual core 4800+ 2.5 ghz
I-am facut overclock la 3 Ghz (ce ii drept usor cu cate 100mhz la 2 zile)
As vrea un program care sa il foloseasca 100% cateva minute ca sa vad la ce temperaturi ajunge si sa stiu cam cum sa ma joc cu el
Program+link download=Funditalaughing

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Daca vrei sa stresezi procesorul descarca CINEBENCH
CINEBENCH este un instrument de teste multi-platformă care evaluează performanțele calculatorului, bazat pe una dintre cele mai premiate soluții de creare a conținuturilor multimedia 3D (CINEMA 4D), ușor de regăsit în cele mai prestigioase studiouri de producție cinematografică din întreaga lume (utilizat și la realizarea filmelor Spiderman și Star Wars).

Scenariul de teste la care CINEBENCH supune sistemul, utilizează toată puterea de calcul a procesorului pentru a randa o scenă 3D fotorealistică, ce va utiliza diverși algoritmi pentru a solicita la maxim toate nucleele disponibile ale acestui component. Scena de probă conține aproximativ 2000 de obiecte compuse din peste 300.000 de poligoane, și folosește reflexii netede și pufoase, zone de lumini și umbre, shader de procesare, anti-aliasing și altele.
Download: http://http.maxon.net/pub/benchmarks/CINEBENCH_11.529.zip

Alt program este Prime95
Prime95 stresează calculatorul încercând să descopere numere prime Mersenne, în timp ce ne va ajuta să aflăm dacă procesorul "ne va lăsa la greu"…
Aflarea numerelor prime Mersenne presupune realizarea unor calcule foarte complexe și în consecință, toată puterea de calcul a procesorului va fi acaparată lejer de aceste operații matematice. Ce sunt numerele prime Mersenne?!? Să nu exagerăm! Asta nu e ora de mate…

Profilul de evaluare "Torture Test" va proba cele mai importante componente. Opțiunile Small și Large FFT se vor concentra pe testarea procesorului și a cache-ului, în timp ce Blend va include mari cantități de memorie în testele realizate, fiind modulele RAM componentele vizate de acesta. În momentul în care Prime95 va detecta o eroare, testul va fi întrerupt și ne vom da seama de asta foarte ușor: iconul de notificare, din verde, va deveni roșu!

Conform specialiștilor în overclocking, durata recomandată de testare va fi egală sau superioară a zece ore de calcul continuu; ori asta nu vrea să spună altceva decât că, pentru rezultate infailibile, răbdarea de fier este un ingredient necesar în momentul testării calculatorului!
Descarca: http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/Prime95.shtml

Si ar mai fi...dar nu vreau sa te trimit la magazin sa cumperi pc nou :D

| 5IrOK explică (pentru neluL):

Mersi Mult! Chiar avam nevoie ..sta cam la 75c celsius in full load!

| neluL a răspuns (pentru 5IrOK):

Cu placere! bye, bye wave