| BOGDAN a întrebat:

As vrea sa fac un overclock la un procesor amd athlon 2, 1 dual core. Vreau sa stiu cu ce program si pana la cat pot sa urc (ma gandeam 2.6)!

3 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Daca esti incepator nu recomand sa faci overclocking, cine stie ce ii poti face procesorului. Overclocking-ul il faci ori din BIOS, ori din utilitarele ( programele) placii de baza pe care la gasesti pe CD-ul acesteia.Si desigur, daca nu ai o racire buna, nu vei putea sa-l duci prea mult.

| bistriteanul a răspuns:

Din cate stiu overclocking-ul se face la orice procesor din BIOS, daca umblii pe la setari, insa trebuie sa fii specialist! Poti linistit sa-l urci si pana la 3.0 GHz daca ai o racire buna la procesor!

| cartman a răspuns:

La 2.6 e cam in limita si posibil sa-ti apara ecranul albastru cand il soliciti tare. ca inceput ai putea sa-i maresti cate putin fsb-ul din bios si sa scazi frecventa ramilor. ii poti creste si voltajul dar nu recomand. banuiesc ca merge pe tehnologie 90nM.ia-ti un cooler mai serios bazat pe heat-pipeuri si urmareste-i apoi temperatura cu cpu-z sau alte programele chiar in timp ce joci (sau dai blend cu orthos timp de o ora sau mai mult). deja la 65 grade nu prea-i bine.