| Cristina_Caty_2000 a întrebat:

Am un router wirelles tp link si vreau sa conectez pc ul la router. Cum se face asta? Am conectat pc ul intr-unul din porturile Lan ale routerului dar tot nu se conecteaza. Ce trebuie sa fac ca sa mearga internetul pe pc, dar si wirelles-ul?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să îl setezi în funcție de tipul conexiunii ce o ai, ce se stabilește în funcție de furnizorul de servicii de internet de la care ai internetul:
UPCbig grinirect conect
RDS:pp0e
Romtelecom:ADSL sau Direct conect.
acest lucru se face accesând adresa IP a router-ului ce este scrisă în ghidul de folosire(pe care precis nu l-ai citit deși era cam treaba ta să faci asta) și apoi fie manual(cel mai precis) sau aplicând soluția leneșului(cel mai comun) folosind Wizard-ul.Succes

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, trebuie să setezi PC-ul să obțină IP dinamic de la router.
Dar înainte de asta, trebuie să setezi ca lumea router-ul. Dacă ai fi spus și ce model e, era mai simplu.
În principiu, după ce le legi unul cu celălalt prin cablu, deschizi un browser și bați adresa paginii de setup a router-ului (ceva de genul 192.168.1.1 să zicem - diferă de la un producător și model la altul). Acolo va trebui să setezi prima dată cum se leagă la WAN (spre ISP); probabil va fi o legătură PPPoE. Parametrii îi ceri de la ISP. Mai departe, setezi partea de wi-fi (securitate, parolă, nume rețea). Apoi setezi să aloce dinamic IP-uri pe porturile LAN și gata!

| Cristina_Caty_2000 explică (pentru mihai69):

Am modelul TL-841ND. Care e pagina de setup acum că aia nu merge?

| Cristina_Caty_2000 explică (pentru mihai69):

Am model TL-841ND. Care e pagina concretă de setup?

| mihai69 a răspuns:

Default IP: 192.168.0.1 sau 192.168.1.1
user / parolă: admin / admin (cu litere mici!).