| Chelsea13 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy Ace si cand folosesc internetul se descarca FOOOARTE REEEPEDE. Dar nu numai cand folosesc internetul. Este normal? Uneori il incarc chiar si de doua ori pe zi.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MHems a răspuns:

Bună. Da este normal deoarece este un Smarphone. Şi eu am un telefon din gama Ace, dar al meu este Samsung Galaxy Ace 2. Se descarcă aşa de repede deoarece tu foloseşti poate prea mult Wireless-ul. Şi când îl încarci îl laşi mai multe de 8 ore ca să se poată încărca Full. Ai să strici bateria dacă îl încarci de 2-3 ori pe zi şi îl laşi cîteva ore. I-ai configurat bateria când l-ai achiziţionat ( cumpărat )? Te sfătuiesc să îi încarci bateria cănd este aproape descărcată şi să îl laşi minim 5-6 ore şi maxim 8-9 ore ţi-aş recomanda să îl pui noaptea la încărcat şi dimineaţa să îl scoţi. Telefonului meu Galaxy Ace 2 îi ţine bateria 6-7 zile doar dacă vorbesc la telefon şi fac poze, 4-5 zile când ascult muzică şi folosesc internetul. Şi dacă nu-l folosesc deloc 8 zile. Bineînţeles bateria mea are 1500 mAh şi Galaxy Ace S5830 are bateria de 1350 mAh. Ar cam trebui să ţină 6 zile în modul Stand-By şi vreo 4 zile ci Wi-Fi pornit şi alte notificări pornite ( Bluetooth, GPS etc. ). Sper că te-am ajutat. Fundă?

| Chelsea13 explică (pentru MHems):

Multumesc mult de sfaturi. Oare am stricat bateria? Se poate repara? Inafara de schimbat bateria sau mers undeva. Cineva mi-a zis ca nu este bine sa il pun seara la incarcat ca sta prea mult.Asa e?

| MHems a răspuns (pentru Chelsea13):

Depinde la ce oră îl pui şi la ce oră te trezeşti tu. Dacă se descarcă extrem de repede se poate să se fi stricat. Bateria nu se poate repara ci doar schimba, dar trebuie să te duci la magazinul de unde ai cumpărat telefonul şi să cumperi o baterie de acolo, să nu iei de altundeva deoarece nu sunt originale, deci cel mai sigur este să cumperi de la magazinul de la care l-ai achiziţionat. Dacă crezi că noaptea nu este bine îl poţi pune la încărcat când stai la calculator şi nu ai nevoie de el sau când faci altceva şi nu îţi trebuie telefonul.

| MHems a răspuns (pentru Chelsea13):

Depinde la ce oră îl pui şi la ce oră te trezeşti tu. Dacă se descarcă extrem de repede se poate să se fi stricat. Bateria nu se poate repara ci doar schimba, dar trebuie să te duci la magazinul de unde ai cumpărat telefonul şi să cumperi o baterie de acolo, să nu iei de altundeva deoarece nu sunt originale, deci cel mai sigur este să cumperi de la magazinul de la care l-ai achiziţionat. Dacă crezi că noaptea nu este bine îl poţi pune la încărcat când stai la calculator şi nu ai nevoie de el sau când faci altceva şi nu îţi trebuie telefonul.

4 răspunsuri:
| dukuletzu a răspuns:

Da este normal dar incearca sa inchizi toate aplicatile si sa lasi doar internetul