| Miriammmmm a întrebat:

TPU!
Am un Samsung Galaxy Gio si, ca orice alt telefon, am ajuns la problema "Spatiu disponibil aproape epuizat". Stiu de root, dar mi-e foarte frica sa-mi pierd telefonul. Totusi, ce pot face? Am atat de multa memorie pe card dar nu il pot folosi.e frustrant! sad

4 răspunsuri:
| Confucius a răspuns:

Bună Miriam
Dacă îți rootezi telefonul cu vroot va fi rootat definitiv, și, îți vei pierde garanția!
Dar, te pot ajuta cu problema ta:
Există un program care îți rootează telefonul pentru o perioadă nedefinită, până când nu mai ai nevoie de root, după care poți reveni din nou la unroot.
Se numeste "framaroot"
uite si un link de download, accesează-l de pe android:http:
http://forum.xda-developers.com/......t-t2130276
Sper că programul este ceea ce ai nevoie si te va ajuta, tine minte, el iti rootează complet telefonul, după care poti sa-i dai unroot, deci, nu iti vei pierde garantia.
Programul acesta il folosesc si eu si sunt foarte multumit de el;)

| AlexL28 a răspuns:

Mai intai iti rootezi telefonul, cel mai bun soft pentru asta e vroot:
http://www.mgyun.com/en/getvroot
dupa ce downloadezi programul, intri in telefon la setari avansate si activezi depanare usb(usb debugging), apoi conectezi telefonul la pc prin cablul usb, ar trebui sa-ti apara pe telefon ca depanarea este activa. Dupa pornesti vRoot. Ar trebui sa detectezi automat telefonul, daca nu apesi butonul connect si astepti, dupa ce e conectat butonul se va transforma intr-unul pe care scrie "root". Apesi pe el si astepti, telefonul va reporni si gata, ai root.
Mai departe, poti deconecta telefonul. Deschizi Play Store si cauti SuperSu. Il downloadezi si apoi intri in el, iti va cere sa-l updatezi, apesi pe "normal" si apoi iti va aparea un mesaj ca supersu vrea acces root. Tu apesi pe "allow", adica "permite", iar supersu se va actualiza, apoi probabil iti va aparea un mesaj cum ca mai exista alt superuser si te va intreba daca vrei sa-l dezinstalezi. Apesi pe "da" sau "yes" sau cum e si SuperSu va dezinstala superuser-ul instalat de vRoot. Daca nu iti apare mesajul cum ca exista inca un superuser, poti sa-l dezinstalezi manual din setarile SuperSu. Dupa asta downloadezi din PlayStore aplicatia Link2SD. Cu aceasta poti muta aplicatii pe card, dar ca sa faci asta trebuie creata o a doua partitie pe card. Ca sa faci asta...va trebui sa urmezi pasii din acest tutorial:
http://awanstuff.wordpress.com/......reenshots/
Dupa ce o faci, poti muta aplicatiile pe card, atentie insa, unele aplicatii nu functioneaza dupa card.
Succes, mai simplu nu stiu sa explic, pare complicat, dar nu e chiar asa...trebuie totusi sa-ti pui mintea la incercare. Ai totusi grija ce faci si sa nu dai vina pe mine daca iti blochezi telefonul :D

| Skilline2012 a răspuns:

Salut! Vrei sa-ti rezolvi telefonul fara root? Lasa toti habarnistii sa-si dea cu parerea si asculta-ma pe mine. Si eu am un Samsung Galaxy Ace si tocmai aseara l-am reformatat deoarece aveam aceeasi problema ca tine (mai ales ca Galaxy Ace e facut pe platforma lui Gio si este putin mai performant). Problema legata de memorie este legata de memoria interna (cea de la telefon) si se rezolva revenind la "setarile din fabrica", cum s-ar spune, ale telefonului.

Ca sa rezolvi aceasta problema trebuie sa reformatezi telefonul si eventual, cardul sd.
Urmeaza acesti pasi pentru a rezolva problema:
1)Cardul SD
a)Fa o copie la tate fisierele de pe cardul SD.
b)Intra in setari-> cartelaSD -> si apasa Dezinstalare cartela SD, dupa aceea apasa formatare cartela SD.
c)Gata, ai terminat de formatat cartela SD, dar problema desigur ca o vei avea in continuare.

2)Memorie interna.
Acum urmeaza urmatorii pasi:
a)Opreste telefonul si scoate-i bateria. Lasa-l asa timp de 30 secunde (asigura-te ca bateria este perfect incarcata in timpul formatarii, sau lasa-l la incarcat in timp ce-l formatezi)
b)Apasa simultan urmatoarele butoane:
volume up+home+power daca nu merge asa (depinde te telefon, la ace asa am facut) apasa home + power. *power este butonul cu care blochezi telefonul iau home cel cu care intri in desktop, ca sa zic asa
c)O sa-ti intre telefonul in BIOS, acolo navighezi cu butoanele de volum pe wipe/data factory reset si intri in ele cu butonul home
d)Navighezi pe Yes -- delete all user data si voila! Ti-ai facut telefonul fara root!

Iti garantez ca aceasta metoda functioneaza 100% si nu trebuie rootat.
Multa bafta! big grin

| Skilline2012 a răspuns (pentru Skilline2012):

Daca am omis ceva sau ai nelamuriri, lasa reply.
P.S.: incearca prima oara sa intri in bios cu home+power
O sa-ti apara un meniu cu text albastru, pe fundal cu android
MULTA BAFTA DIN NOU! big grin