| madalin31 a întrebat:

am windows 7home premium dar am probleme grave asa ca sunt nevoit sa-l repar sau sa il schimb, cum nu am windows-ul respectiv si nu vreau sa cumpar, vreau sa instalez win xp sp2 dar nu pot instala nici 2windows-uri simultan simultan nici sa il boot-ez pe actual deoarece este o versiune mai veche xp si nu imi permite sa instalez, cum pot sa instalez xp?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Eu recomand sa lasi xp-ul sa se odihneasca in pace si pune si tu windows 8/8.1.
Am si eu un laptop care l-am cumparat freedos si mi-am pus win 7 pe el si am vrut sa imi pun in dual boot win xp si cand incercam sa il instalez luam blue screen. Am renuntat si am trecut la win 8 si acum sunt pe 8.1. Astept 10. happy

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva normal.Calculatorul tău nu este compatibil cu Windows XP, deoarece mai mult ca sigur are hard pe S-ata și peste 2 Gb ram, ceea ce Windows Xp(Xp de la ExPirat) nu știe să facă că e vechi și scos din uz de aproape un an.
PS
Și cu xp-u e la fel.Conform licenței ce necitite și bifate de toți care „se pricep la calculatoare"(real vai de capu lor) scrie clar.Nu ai voie să instalezi Microsoft Windows decât o singură data pe un singur Pc.Deci copie ilegală. Succes

| gelu1970 a răspuns:

Madalin, daca ai w7 atunci calculatorul tau suporta xp. insa e pacat sa dai un pas in trecut si sa te intorci la xp. ce probleme iti da w7?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa instalezi windows peste windows.Un xp poti instala dupa win 7 dar numai la restart. Deci trebuie sa ai win xp pe un cd bootabil, il bagi in unitate si dai restart.La pornire iti va scrie pe fond negru la un momendat „boot atappi from cd... sau press any key to boot bla bla" atunci apesi orice tasta si va incepe instalarea.Cand ajungi la partitii, formatezi partitia cu win 7 astfel incat se a sterge tot de pe acea partitie.In continuare instalezi win xp tot in acea partitie proaspat formatata.

| madalin31 explică:

Eu stiu sa boot.ez windows.ul dar nu-mi permite pc.ul zice ca e versiune veche xp si poate fi incompatibil si poti instala un al doilea win pe alta partitie din run> msconfig setezi pe ce win vreibsa rulezi sistemul si de acolo daca ai doua instalte il setezi pe al doilea si poti sterge win7 dar problema e co eu cand intru in msconfig mi se da restart Chiar si in safe mod ( am incercat din curiozitate ) de asemenea win xp nu e piratat dar cand intru pe el imi spune sa gasesc pe net solutie pentru instalare si daca dau nu incarca

| madalin31 explică:

De asemenea am sa fac rost de win 8.1 peste 2 sapt dar pana atunci nu vreau sa mi se restarteze doar daca conectez modemul etc, e mancat de virusi 7 asta e priproblema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariana_Ciobanu_1978):

Cel mai bun raspuns, Mariana happy

Madalin scrii in google cum se instaleaza windows xp si ai la rezultate cate vrei