| AlmudenaAntonia a întrebat:

Aparatul meu foto se inchide singur imediat dupa ce îl deschid si îmi apare negru pe ecran. Uneori merge sa fac o poza dar dupa se închide. Sora mea a tinut mana pe obiectiv si el nu s-a mai închis complet dar pana la urma atunci am resusit sa il repar. De atunci face asa. Credeti ca i s-a stricat mecanismul care deschide obiectivul? Eu prima data credeam ca e de la baterie ca nu prea avea dar i-am schimbat bateria si tot facea asa.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

NU SE FORTEAZA CU MANA OBIECTIVUL unui aparat foto!

Daca a(i) fortat mecanismul obiectivului, atunci probabil acesta s-a dereglat/rupt, iar la auto-testarea de la pornire se opreste din cauza ca senzorii "vad" problema.

Trebuie dus la un service specializat pentru constatare sireparare/reglare.
Din pacate, sunt putine asemenea service-uri si reparatiile pot fi costisitoare. Daca nu este un aparat de peste 2-300 euro, atunci de multe ori nici nu merita sa mai repari.

Daca totusi consideri ca merita, contacteaza-ma in pm, in Cluj cunosc un specialist.