| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreo idee de ce se incalzeste monitorul de la pc?

8 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Pur si simplu pentru ca functioneaza!
Ai vazut aparat electric care sa functioneze si sa nu se incalzeasca, macar un pic?
Rau este daca se incalzeste foarte tare, asta nu e bine, inseamna ca are ceva, o defectiune probabil.

| RareşTPUro a răspuns:

1. Daca este vechi este posibil de la vechime.
2. Intra praf pe acolo pe unde scoate caldura si se incalzeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S.: dupa jumatate de ora se incalzeste si trebuie sa il las sa se raceasca dublu cat merge de exemplu daca merge 2 ore trebuie sa il las la racit 3-4 ore.

| Decebalul a răspuns:

Probabil pentru ca il soliciti prea mult sau pentru ca il tii deschis prea mult. Sper ca te-am ajutat! happy

| Chrisss23 a răspuns:

Din cauza luminii care face caldura.

| AtheistForever a răspuns:

E normal asa deoarece din punct de vedere al caldurii este doar un resou ce mananca energie pentru a face caldura... Cel mai probabil ai un monitor mai vechi sau un monitor CRT ( cu tub catodic)... Benefic ar fi sa incerci sa faci rost de un pc nou care sa consume mai putina energie

| adrian22000 a răspuns:

De ce? simplu. toate componentele din monitorul tau au prin ele curent electric, acestea se incalzesc din cauza unui timp indelungat in fata pc-ului. motorul se invarte inspre firele calde, caldura este impinsa inspre spatele monitorului de asta se incalzeste. iti recomand sa stai la pc cam maxim 3 ore pe zi. sau te joci 1 ora si in inchizi 30 minute... si tot asa. Noroc. Funda?

| RafyStea a răspuns:

E simplu se incalzeste deoarece iti t-i foarte mult timp deschis