| twopeist15 a întrebat:

Azi am incercat sa pornesc pc si nu pornea...se aude un ticait si nu porneste....am incercat 2 surse ca am crezut ca e de la ele,rami am schimbat, hdd am 2 in pc..am lasat doar 1.Am o placa de baza Asus p5vd2x..multumesc mult

5 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Ce tip de ticait se aude? constant sau cu pauze?
scoate ramul si placa video si vezi daca se schimba ceva, dupa care introdu cate una si ai sa-ti dai seama unde e problema. daca odata scos ramul si placa video nu se schimba nimic cauta-ti un alt procesor

| twopeist15 explică (pentru Sp33dyt):

Ticait cu pauze...o fi din procesor?

| twopeist15 explică:

Nici una nici alta.....nu stiu ce are....am scos placa video, l-am pornit fara placa video si tot asa face..cu rami si hdd la fel, nu stiu ce are straight face

| Sp33dyt a răspuns (pentru twopeist15):

Daca e cu pauze nu e procesosorul. e un ticait sau mai mult un tiuit, adica sunetul e mai gros sau mai subtire
daca e mai mult un tic-tic ca de ceas, si ai imagine pe monitor atunci e hardul 100%
daca e un sunet mai ascutit, aproape imposibil de suportat atunci e ramul (poate fi si placa video in cazul asta dar e putin probabil)

| MihaiDragos1999 a răspuns:

Am patit si eu asa schima Hard Disk-ul