| xXGaBiXx a întrebat:

Care este diferenta dintre Windows cu sistem de operare 32-bit si unul de 64-bit?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Nu, nu este nicio problema insa 2GB de RAM este minimul pentru Windows 7 x64, ti-as recomanda sa-ti mai pui 1GB de RAM

8 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Cele pe x64 suporta memorie RAM mai mare de 4GB si poate procesa programe care fac calcule cu numere de ordinul 2^64 (2 la puterea 64, nu inseamna dublu ci (2^32)x(2^32)). nu este mai rapid ci mai "inteligent".

| xXGaBiXx explică (pentru al3xander):

Deci... daca am 2 GB Ram si Windows 7 64-bit, ar fi vreo problema?
Folosesc Windows 7 64-bit pentru ca nu se ascund programele in task bar, ceea ce este folosit la hack-uri.

| xXGaBiXx explică (pentru al3xander):

Pai nu mai am slot-uri. Dar voi cumpara inca 2gb, sa inlocuiesc 1 cu 2.
Multumesc pentru ajutor.winking
Dar gHz ajuta RAM sau ce?

| al3xander a răspuns (pentru xXGaBiXx):

Pai Hz la RAM (MHz megahertzi, GHz gigahertzi) inseamna viteza de a citi/scrie RAM-ul. cu cat e mai mare, cu atat viteza este mai mare.

| al3xander a răspuns (pentru xXGaBiXx):

Nu, nu este nicio problema insa 2GB de RAM este minimul pentru Windows 7 x64, ti-as recomanda sa-ti mai pui 1GB de RAM

| piTiCcu a răspuns:

Termenii 32 de biţi şi 64 de biţi se referă la modul în care procesorul unui computer (numit şi CPU), tratează informaţiile. Versiunile pe 32 de biţi şi pe 64 de biţi de Windows sunt proiectate pentru utilizarea în computere cu procesoare de 32 de biţi şi, respectiv, de 64 de biţi.

Versiunile pe 64 de biţi de Windows pot utiliza mai multă memorie decât versiunile pe 32 de biţi de Windows. Aceasta ajută la micşorarea timpului petrecut la transferul proceselor în interiorul şi în afara memoriei prin stocarea mai multor procese în memoria cu acces aleatoriu (RAM) şi nu pe hard disk!

Bafta!

| RetardedRacoons a răspuns:

Diferenta e de 32 de biti.

| winer98 a răspuns:

Deci sa iti zic eu mai clar un sistem de operare 32 bit suporta maxim 3.5 gb ram daca vrei sa suporte 4, 5, 6, 7... 64gb iti pui 64 bit. Daca ai 3 gb ram si procesor ce suporta 64 bit merge pus versiune 64 bit dar daca ai 2 gb ram merge dar nu e recomandat la winodws 7 minim pe 64 bit e 2gb ram daca vrei puneti pe 32 si va rula bine. Sper ca ai inteles. Funda?

| christishor a răspuns:

Cel pe 32 are niste cerinte iar cel pe 64 e mult mai bun cernte duble de ram calitate mai buna in joc-uri si in rularea pc-ului