| Lrc_Teodor_1996 a întrebat:

Care este diferenta intr-e un amplificator si un home cinema (ma refer la statie nu la boxe ). un amplificator de 1000 de watti are sunetul mai puternic decat un home cinema de 1000 de watti puteti sa imi raspundeti va rog? mersi.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Raspuns simplu: marketing pentru a prosti consumatorul nepriceput.

Amplificatoarele alea de "1000W" de pe home cinema sunt probabil din clasa A cu sub 50% eficienta dintr-o putere de xW consumata. Din puterea efectiva scazi procentul dat de distorsiuni (THD-ul, care de obicei la astfel de sisteme este exagerat de mare). Si vei ajunge sa constati ca jucarioarele alea au o putere de xW (mult mai mica decat in descriere).

Nici Yamaha acela nu reda 100W in 8 ohmi pe canal. E amp din clasa AB ceea ce inseamna eficienta de peste 60% si THD dat de producator de 0.2%. Din pacate producatorul nu specifica si puterea redata tinand cont de THD. Pentru ca asta te intereseaza, puterea redata fara distorsiuni.

Mai intervine si conceptul prost pe care il are majoritatea cum ca daca ai mai multi W se aude mai tare. E total gresit; in calcul intervine si impedanta si sensibilitatea incintelor. Boxele cu sensibilitate mica (90db).

N-o sa vezi puteri exagerat de mari decat in cazul sistemelor "profesionale" (a se intelege de sonorizare) dar acelea sunt cu totul altceva si evident nu au ce cauta in auditia muzicala, acasa.

16 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Sper ca realizezi ca din 1000 w care scrie pe ei doar 50-100 w sunt reali nu? Home cinema cum zice si numele este destinat pentru acasa pentru un sunet fin teoretic fara prea multa forta. Iar statia si difuzoarele sunt refomandate pentru un sunet profi sau partyuri. Un sistem cu 1000w reali este peste 3-4 mii de euro.

| Lrc_Teodor_1996 explică (pentru SasNetRomania):

Realizez asta dar eu as vrea sa cumpar acum ceva pentru sunet mai mult nu filme si etc. Stiu ca un system audio costa mai mult decat un home cinema dar merita?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Merita daca esti pasionat si asculti muzica de calitate si vrei o investitie pe timp lung. Daca vrei doar pentru o camera filme si muzica de pc de ajuns un home cinema la 500-800 lei.

| Utilizator1234 a răspuns:

Un amplificator care reda 1000W in 8ohmi pe canal e Chord Electronics SPM 14000 MK II si costa >300.000 lei. 2 boxe care suporta o astfel de putere (cele mai ieftine) sunt Bowers & Wilkins 800 Diamond care costa 99.000 lei.

Tot ce vezi pe la jucariile alea de home cinema din altex si flanco e marketing ca sa le ia ochii astora ca tine. In afara de asta, pentru ce ai nevoie de mai mult de 2 incinte daca vrei sa ai sistem pentru muzica?

| Lrc_Teodor_1996 explică:

Utilizator1234 am avut o experienta cuun Samsung 5.1 de 1000 de watti si la un moment dat odata de ajungea la nivelul 25 din 50 abia se vedea diferenta de crestere a puteri, tocmai de aia as vrea sa stiu am gasit un amp http://www.amazon.com/......B004QOA920 si niste boxe in valoare de 250 de euro merita sa iau un amp? Pentru pc vreau deci nu vreau alte acesori gen radio si alte stati care se cupleaza numai amp si boxe

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Sony-ul din linkul tau e un receiver multicanal - unul prost daca tot a venit vorba. Pentru un sistem destinat auditiei muzicale care urmeaza sa fie conectat la PC ai nevoie de un amp stereo, 2 boxe pasive si o placa de sunet sau de preferat un DAC mai rasarit. Daca vrei o recomandare, specifica bugetul, dimensiunea camerei, ce fel de sunet preferi si pot sa te indrum intr-o oarecare masura. Spun "intr-o oarecare masura" pentru ca cel mai corect e sa mergi in showroomuri si sa testezi cu urechile tale.

| Lrc_Teodor_1996 explică:

Utilizator1234 este camera 5x5 si daca poti sa imi zici in euro cel mai ieftin system care sa fie decent ( la sunet ) buget nu m-am gandit dar ce mia-i putea recomanda

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Cel mai ieftin ar ajunge la ~400 EUR cu amp SH si boxe noi. In 25 mp ti-ar fi de folos niste bookshelfuri cu sunet mai cald si sensivitate mare sau niste floorstandere daca iti permite bugetul. Daca vrei sa cumperi totul nou te ajunge la ~600 EUR un sistem ieftin dar decent pentru pretul lui. Iti las mai jos linkuri cu un amp decent (chiar daca e cel mai ieftin din seria lui, ai specificat ca vrei ieftin); 2 bookshelfuri cu bas prezent (nu huruiala de subwoofer) dar sunet excelent pentru banii lor; si o placa de sunet (nu exista DAC-uri prea ieftine).

https://www.avstore.ro/amplificatoare/yamaha-a-s201/
http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-tesi-260/
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/asus/xonar-dgx/

Cabluri gasesti la orice magazin de electronice daca nu vrei sa dai prea mult pe ele. Daca vrei alte recomandari, specifica un buget

| Lrc_Teodor_1996 explică (pentru Utilizator1234):

Dar de ce la amp scrie maxim 140+140 adica =280 watt in timp ce la home cinema scrie 1000 de watti asta nu pot intelege de nicio culoare. Mersi ca raspunzi!

| Lrc_Teodor_1996 explică (pentru Utilizator1234):

La asta ma gandeam si eu pentru ca mai mult de 75 de db nu prea am vazut sa treaca home cinema-urile cel putin cele mediiocre si am mai vazut ca de la jumatatea nivelului sau lvl-ului al sunetului nu se aude mai tare tocmai de aia m-am gandit ca ar fi mai bine sa imi cumpar un system decent decat niste boxe care nici macar nu se concentreaza pe sunet ci pe alte chesti. As putea pentru sunet sa am un buget de 800 de euro maxim 1000 dar am inca o problema. Sunt 'indragostit '' de bass ce imi recomanzi ultim intrebare scuze pentru atatea intrebari dar am vazut ca am cu cine vorbi nu cu unu tip alege amp pentru ca ii negru (intelegi ce vreau sa spun ) Mersi anticipat

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Depinde ce fel de bas cauti. Basul la nivelul unui consumator fara experienta consta in bubuiala data de subwoofer. Desigur, daca asta cauti, va fi nevoie de subwoofer. Insa poti incerca o auditie la un magazin de profil pentru niste floorstandere care se incadreaza in bugetul tau. Din proprie experienta iti spun ca un sistem fara subwoofer suna de cele mai multe ori mai bine decat unul cu subwoofer, pentru ca e greu sa integrezi asa ceva intr-un sistem 2.0 mai ales cand bugetul e limitat. Dar e decizia ta, urechea ta, banii tai si preferintele tale. Eu iti propun macar sa incerci asa ceva daca ai unde sa le asculti:
http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-tesi-560/
http://www.soundcreation.ro/......d8832.html

Cele din urma, Wharfedale sunt cam cele mai basoase floorstandere din gama lor de pret, e posibil sa te multumeasca pe partea de bas. Daca ai nevoie de SW, atunci intervin alte probleme. Iti trebuie unul activ, cu intrari high-level si cross-over activ. Iti las doua variante care presupun ca s-ar incadra in buget:
http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-basso-830/
http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/dali-concept-sub/

Ca sa n-ai surpriza ca nu bubuie ca la Z906 sau alte cutii cu zgomote de genul, mai zic inca o data sa testezi inainte sa cumperi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Raspuns simplu: marketing pentru a prosti consumatorul nepriceput.

Amplificatoarele alea de "1000W" de pe home cinema sunt probabil din clasa A cu sub 50% eficienta dintr-o putere de xW consumata. Din puterea efectiva scazi procentul dat de distorsiuni (THD-ul, care de obicei la astfel de sisteme este exagerat de mare). Si vei ajunge sa constati ca jucarioarele alea au o putere de xW (mult mai mica decat in descriere).

Nici Yamaha acela nu reda 100W in 8 ohmi pe canal. E amp din clasa AB ceea ce inseamna eficienta de peste 60% si THD dat de producator de 0.2%. Din pacate producatorul nu specifica si puterea redata tinand cont de THD. Pentru ca asta te intereseaza, puterea redata fara distorsiuni.

Mai intervine si conceptul prost pe care il are majoritatea cum ca daca ai mai multi W se aude mai tare. E total gresit; in calcul intervine si impedanta si sensibilitatea incintelor. Boxele cu sensibilitate mica (90db).

N-o sa vezi puteri exagerat de mari decat in cazul sistemelor "profesionale" (a se intelege de sonorizare) dar acelea sunt cu totul altceva si evident nu au ce cauta in auditia muzicala, acasa.

| Lrc_Teodor_1996 explică:

In yamaha cel care mi l-ai recomandat nu are 4 sloturi sau canale pentru boxe pentru mai tarziu de exemplu din 2.0 sa il fac 4.0?

| Lrc_Teodor_1996 explică:

Yamaha R-S300BL ii mai bun? decat cel care mi la-i recomandat

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Lrc_Teodor_1996):

Da, S300 e chiar unul din cele mai bune amplificatoare entry-level. Dar e de doua ori mai scump decat AS201. Poti sa faci 2x stereo, adica 4.0 cand ai 4 iesiri. Trebuie sa respecti impedanta recomandata de producator pentru 4.0 care are de obicei valoare fixa. In schimb ce rost are sa pui 4 boxe? Pentru muzica e inutil, iar pentru filme nu vei avea sunet multicanal decodat de vreun procesor surround, ci vei avea doar sunet din fata si din spate.

| Lrc_Teodor_1996 explică (pentru Utilizator1234):

Ok am Inteles. Multumesc mult!

| Catalinnume a răspuns:

Merita daca esti pasionat si asculti muzica de calitate si vrei o investitie pe timp lung.