| Thebestkiller a întrebat:

Buna,TPU! Ce smartphone ati alege dintre un Sony Xperia M http://www.emag.ro/......D9W8XBBBM/ si Samsung Galaxy Core i8262?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mergi pe http://bit.ly/1rQZ6Xq.
Il rog pe desteptul de ma sus cu core lui sa demonstreze ce spune.
Core are o panarama de procesor(ce se folosea prin 2010, dar la telefoanele de mijloc, deoarece galaxy s1 spre exemplu e chiar peste core).
Cum ziceam, core are un rah*t de procesor a5. E e dual-core dar e vai de viata lui. Frecventa aia e fix pix. A5-ul lui, nici de era la 2 ghz nu era peste 1ghz de la Sony.
De gpu nu mai zic ca nu are sens, e si el vai de el. Nu ai sa vezi pe core jocuri 3d fluid prea curand.
Daca nu are sens, pai sa te ajut sa diferentiezi. Core filmeaza maxim 360-480P, iar Sony filmeaza 720p. La filmare tine de puterea de procesare. La poze, mai putin.
Nu te uita la baterie, ca tot la Sony tine mai mult. De ce? Are ecranul cu o idee mai mic(ecran mai mic=consum mai mic) si foloseste acel procesor, arhitectura noua, consum scazut.Pe Sony ai si update la android 4.3. Singurul minus la Sony fata de Samsung e memoria interna.

| Thebestkiller explică (pentru sltlp):

Salut,sltlp! Am fost la un showroom si le-am testat pe amandoua si nu iti dau dreptate. Samsung-ul se misca mult mai bine decat Sony, are culori mai vii si multe functii foarte interesante.La capitolul gaming, Core merge perfect in timp ce M-ul mi-a dat lag. La filmat, Sony e mai bun.

| sltlp a răspuns (pentru Thebestkiller):

Imposibil, dar ma rog. Ce jocuri ai jucat, de curiozitate.
La ecran, nu am zis ca acel core nu are curlori mai bune. Am zis ca are ppi-ul prost. Stiu ca avea culori mai bune, deoarece Sony are ecran tft, care are culorile cam spalacite. As vrea tare mult sa incerci niste jocuri calumea, gen un real racing, sau ceva mai 3d, chiar niste teste sa vezi ce spun.

| Thebestkiller explică (pentru sltlp):

Am jucat Shadow Gun si inca unul cu masini (nu stiu cum se numeste)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Samsung Galaxy Core i8262. Este cu un procesor mai bun si memorie interna mai mare. Are si mai multe optiuni. Nu se compara.