| Swanda a întrebat:

Cum conectez un router de wifi la net ca sa mearga? Am nevoie neaparata de un pc si un cablu de net? Cine imi poate explica foarte detaliat?
Multumeesc!

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Da, iniţial ai nevoie de un PC. Altfel nu îl poţi configura. DUpă nu mai e neapărat nevoie. Te poţi conecta de pe orice dispozitiv. Da, ai nevoie de cablu de net. Ăla nu scoate semnal din aer. Cablul pur şi simplu nu mai stă în PC sau laptop, ci direct în router şi-atât.

Nu am ce să-ţi explic detaliat. Fiecare model de router are meniul său. Dar e simplu de configurat dacă ştii măcar o engleză de bază şi urmezi instrucţiunile.

10 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Foarte bun tutorialul! A se folosi la nevoie! happy

| Gizăz a răspuns (pentru dannyel86):

L-am citit şi eu. Sincer, nu mi se pare strălucit. Complică lucrurile inutil. laughing

Nu e nevoie să cauţi IP-ul routerului. Dacă-l conectezi la PC şi-ncerci să intri pe o pagină de net oricum te duce acolo. Iar userul şi parola sunt specificate deasupra câmpurilor unde le intruduci, de obicei user 1234.

În rest ăştia complică şi mai mult treaba. Routerele mai noi de 2000 toamna fac treaba mult mai uşoară de-atât. În sensul că nu trebuie să-ţi alegi tu conexiunea manual. Pentru mulţi, termeni gen PPPoE sunt SF. Pur şi simplu conectezi cablul de net în router şi autoconfigurarea îţi găseşte singură tipul de conexiune. Dacă e într-adevăr PPPoE trebuie doar să bagi userul şi parola. Mai departe rămâne să-ţi setezi(dacă nu vrei să aibă toată scara net de la tine) userul şi parola routerului.

| dannyel86 a răspuns (pentru Gizăz):

Poate ai dreptate, dar cred ca ne putem face o idee din acea informatie peste ce am putea da si cum am putea reactiona. happy Niciodata nu se stie peste ce model de router dai si ai posibilitatea sa-l folosesti. Matusa mea are un model nu tocmai nou si, in momentul in care voi fi nevoit sa configurez o retea wireless, chiar ma astept sa intalnesc optiuni din cele care se regasesc explicate pe site. tongue (pana iau unul mai performant). Unii oameni inca se mai chinuie cu router-ul, desi pentru altii e floare la ureche. big grin

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Multumesc!

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

Ti-am raspuns si pe site! Nu complica nimic, este descris pas cu pas, ca la gradinita ce trebuie facut! Pentru unii e SF sa intre si pe Mail, cum am avut ieri un caz! Pentru aia exista service!

"Dacă-l conectezi la PC şi-ncerci să intri pe o pagină de net oricum te duce acolo. Iar userul şi parola sunt specificate deasupra câmpurilor unde le intruduci, de obicei user 1234"...asta e total aiurea!

Nu te duce nicaieri si de obicei NU este "user si 1234"! Asa ca trebuie folosita cartea! La mine e "admin/admin", de exemplu. La altii e "admin" si "nimic" la parola! Asa ca...
In plus trebuie schimbate si astea, nu lasate cele default, chestie pe care in articol am uitat sa o mentionez!

Am configurat zeci de modele de routere de-a lungul timpului si m-am lovit de tot felul de cidatenii...

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

Eu am instalat la diverşi prieteni destule routere de-a lungul timpului. Cred că vreo 30. Tenda, Tp Link, D Link, Edimax etc. Nu contest, poate la unele nu te duce în configurare, dar mie nu mi s-a întâmplat asta niciodată.

Pur şi simplu am băgat cablul de la net, am conectat routerul la unitate/laptop şi l-am băgat în priză. Încercând să accesez o pagină de internet imediat după, până şi butonul home care duce pe Google dacă aşa e setat, mă ducea direct în meniul de configurare.

Faza cu 1234 era doar un exemplu. Am întâlnit-o pe Edimax. Ideea e că la cam toate oricum îţi apare deasupra ceva gen "Usually it's x by default". Ştiu că e bine să le schimbi oricum. VOrbesc de prima dată. Tocmai că pentru unii e SF să intre până şi pe mail mi se par utile routerele de genul. Sunt făcute pentru proşti. Cel mai "complicat"(cu ghilimele cât casa) e dacă ai PPPoE, că trebuie să pui userul şi parola. Am întâlnit persoane cărora le-a mers routerul cu next next next. Bine, exceptând setarea parolei.

Un caz de genul e şi al meu. Nu am PPPoE. Îmi scapă acum cum se numeşte, dar e pe adresa fizică a plăcii de reţea. Pe care routerul mi-a clonat-o automat după ce a aflat tipul conexiunii. Repet, nu contest că sunt fel şi fel de routere, dar eu nu am întâlnit.

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

Clone MAC Address folosesti in cazuri exceptionale cand ramane adresa MAC a placii de retea agatata in server la provider. Pentru ca gagautii, nu dau disconnect inainte! Cum am atras atentia si in tutorial. Si atunci nu ai incotro si clonezi adresa. Sau suni la provider sa-ti dea reset din server, da pana sa misca aia...mai bine te lipsesti!

"Încercând să accesez o pagină de internet imediat după, până şi butonul home care duce pe Google dacă aşa e setat, mă ducea direct în meniul de configurare."...nu generaliza!
Nu e valabil in toate cazurile! In toate cazurile e valabil ce am scris eu! In plus, pasii sunt descrisi si in manualul routerului. Nu crezi ca scriau aia acolo sa faci cum zici tu, daca era asa simplu?

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

Îţi înţeleg punctul de vedere şi înţeleg de ce tutorialul e util, crede-mă! Am spus doar că eu nu am întâlnit până acum asta. Dacă lucrezi în domeniu, cred că vei relaţiona şi te va amuza clipul ăsta:

http://youtu.be/cihXfGTKNJs

PS. Apropo de routere, uite-l p-ăsta. N-o fi cel mai performant, dar dacă ai ocazia vreodată să confugurezi unul, vei afla despre ce vorbesc. Şi-o maimuţă o poate face.

http://www.emag.ro/router-wireless-edimax-br-6428ns/pd/EN9P7BBBM/

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

Da man, da nu vorbim de cazuri particulare! iQ setup e un caz particular implementat pe o gama restransa de modele! Nu o sa vezi asa ceva pe TP-Link, pe Belkin, pe DLink, pe Asus, pe Linksys, etc. Cel putin nu o firma care se respecta! Setarea unui router nu consta numai in user si parola, ai multe alte chestii de setat, iar pentru asta iti trebuie acces la interfata!