| bormanelclau a întrebat:

Salut TPU.
Am o problema cu wifi-ul si vreau sa o rezolv.

Deci am internet de la rds cu cablu care vine intr-un aparat (router sau cum se numeste) iar router-ul are un cablu ce merge la wifi.
wifi-ul este de la romtelecom (poate aici e problema ca sunt 2 firme diferite) are bagata parola pe care o stiu si ma conectez cu leptopul la el dar, nu merge sa ma conectez cu 2 laptopuri doar cu unu singur. Iar cu telefonul deloc si daca nu e conectat nimeni pe wifi. Si da am scris si parola la telefon.
Si as vrea sa ma conctez cu telefonul la wifi.

Sau sa fac sa scot parola de la el sa ma conectez direct.
Nu stiu ce sa fac am tot cautat pe net cum sa fac si tot n-a mers nimic.

Va rog mult ajutatim.

Dau funfa.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Am intuit corect. Ai legat aiurea două echipamente de rețea. Nu poți face așa ceea ce vrei tu.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu mai mult ca sigur folosești echipamente incompatibile între ele.
Era bine dacă ai fi scris aici exact și tipul / modelul fiecărui „device".
Oricum, de la RDS ai probabil un modem de cablu (deși nu știu prin ce colț de țară s-or mai folosi - doar au pus fiberlink aproape peste tot). Iar Romtelefon, din câte știu, oferă ceva routere WiFi ADSL, care n-au nicio treabă cu legarea spre un modem de cablu. Decât poate pe un port LAN, dar NU așa trebuie pus!

| K0sti a răspuns:

Deci hotaraste-te de unde ai Internet! RDS sau Romtelecom?

| mihai69 a răspuns (pentru bormanelclau):

Am intuit corect. Ai legat aiurea două echipamente de rețea. Nu poți face așa ceea ce vrei tu.