| adrili10 a întrebat:

Bună TPU.Cum pot invatat limbajul de programare C si vreau sa stiu ce ai putea sa faci in acest program.

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu merge pe C. Mergi pe C++, C# sau Java (daca vrei sa devii software developer)
(PHP, HTML, JavaScript, Ruby, etc. daca vrei sa mergi pe web developing).
C este mult mai complicat in sintaxa fata de C++ (C# este mai complicat decat C++ dar este totodata si mai puternic fata de C++ sau C).
Plus ca nu vei gasi multi programatori care sa prefere C fiindca cei mai multi sunt orientati pe C++, C#, Java, etc.

Plus ca C++ se face din clasa a 9-a tocmai pentru ca are o sintaxa mai simpla decat C si pentru ca Pascal este cu mult depasit, unde C# si Java sunt nivele total superioare (asa le considera unii profesori) fata de C++ cu care iti incepi practic intelegerea in ale limbajelor de programare.
Plus ca preferintele astea vin din cauza complierului si IDE-ului pe care il vei folosi. Nu sunt multi care creaza si updateaza complierele si IDE-urile deja existente, de aceea se merge cel mai mult pe Code::Blocks, open source; si este folosit cel mai mult pentru C++;(atentie) ruleaza pe cele mai vechi sisteme; pe cand CodeBlocks este cel mai bun IDE posibil ce nu mananca atatea resurse, exista si Visual Studio (Community Edition este destinat incepatorilor plus ca este aceasta editie gratuita (celelalte se platesc)), iar acesta este teroarea in persoana: nu numai ca are mii de tool-uri si functii si etc, dar si ruleaza extrem de greu pe PC-urile tip cartof (nenorocirea este ca eu am un cartof si am incercat sa lucrez in el); Visual Studio este foarte mult orientat pe obiecte si este rar folosit pentru a crea programele uzuale in C++, mai mult in C# fiindca cu asta vinea pachet odata instalat.

| suntserios a răspuns (pentru LPCTSTR):

C# mai puternic ca C sau C++?
Presupun ca ca virbesti doar de gaming, altfel nu vad cum un limbaj cu atatea dependente poate fi mai puternic ca C++

| LPCTSTR a răspuns (pentru suntserios):

Nu vorbesc de domaniul gamingului, ci in general.
Spun "C# este mai puternic" pentru ca poate fi mai bine inteles daca vorbim de obiecte (adica programe in general).
Nu prea sunt expert in ceea ce prefera omul cand creaza programe tip interfata insa stiu bine ca mai mult se prefera C#.

| Doja a răspuns:

In limbajul de programare C poti face orice. Toate programele, sistemele de operare, telefoanele, in general chestii pe care le folosesti au la baza cod scris in C.

Poti invata stabilindu-ti niste tinte clare (vreau sa fac un program care sa faca x) pe care sa le cresti in complexitate din ce in ce mai mult.

De exemplu:
1) vreau sa fac un program care sa adune/scada/etc 2 numere
2) vreau sa fac o agenda telefonica
3) vreau sa fac un joc de tetris
4) vreau sa fac un program de chat intre 2 calculatoare

etc

succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doja):

Poate face clona de Minecraft care merge extrem de rapid in doar 4000 linii cod.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Whoo, stai putin.
Ce vrei tu sa spui acolo?
Stii cam cat inseamna 4000 de linii de cod si toate scrise de tine, rulate intr-un singur executabil și care să nu laguiasca?
Uite, de exemplu eu, inceparor cu + in C++ abia incerc sa fac un "joc" (in consola) care sa nu fie: apasa tasta 1 si apare text, apasa tasta 2 si apare text2, apasa tasta 3 si da lupa infinita; aici am venit cu tehnici insa greu gasite, luandu-mi cam o ora doar sa ma gandesc la o tehnica buna.
Deci nu cred ca saracul, avand in vedere sintaxa C, va reusi sa creeze Minecraft din doar 4000 linii si un timp limitat; mai mult ca sigur ii vor lua vreo 6000 linii de cod si mai mult de 2 ani in care le va scrie si se va intreba de ce si-a pierdut timpul + crize existentiale.
La mine merge cu entuziasmul de ma ambitionez sa mai fac ceva si uite-ma, dupa o saptamana, am avansat cu doar 2% fata de ce mi-am propus initial si anume "cate 1-2% in fiecare zi".

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Exista biblioteciwinking
Apropo lasa-mi un mesaj pe privat daca vrei sa mai vorbim despre astea, eu sunt la nivel intermediar in C++ si incepator in C, expert in.NET(VB si C#).