| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva iti gaseste ip-ul, ce poate sa faca?
Poate sa vada absolut tot ce faci pe calculator, telefon?
Poate sa vada toata activitatea ta de pe internet, chiar daca nu esti logat cu un cont google?
Daca este asa, cum pot sa fac sa nu mai vada nimeni ce fac pe internet?

Din cate stiu eu, poti sa stergi istoricul din browser, iar daca esti logat cu un cont google, toata activitatea ta ramane salvata acolo.

Din cate am auzit, pe langa cele de mai sus, activitatea ta de pe internet se mai salveaza undeva, in momentul in care esti conectat la o retea wifi, si cred ca asa poate sa vada cineva activitatea ta de pe internet, indiferent ca il sterg din browser sau din contul google.
Gen furnizorul de la internet poate sa vada ce site-uri accesez sau hackerii daca afla ip-ul.

Cum pot sa fac sa sterg si acest istoric, pe langa cel din browser sau din contul google?

Va rog sa ma lamuriti!

Multumesc!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti face nimeni nimic daca iti stie IP ul. Dai un restart la router și puff ai IP nou. Plus nu ii pasa nimanui de istoricul tau.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cum adica dai restart si dupa ai ip nou?
Se schimba ip-ul daca dai restart?
ce se intampla?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Restart sau resetare?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

90% din conexiunile oferite de provideri de internet sunt dinamice, adica la fiecare reconectare la ei primesti alt IP

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez, am internet acasa, si sunt conectat si pe telefon si pe calculator.
Eu as vrea sa sterg absolut toata activitatea mea de pe internet, de absolut oriunde ar fi si sa nu mai existe nicaieri si sa nu o mai vada nimeni.

Cum fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste un VPN si schimba sistemul de operare.

| DoctorWh0 a răspuns:

Ce poată să facă?
Sa îți găsească locația (nu e chiar 100% precis, dar zona e corecta).
ISP-ul (internet service provider, adica Telekom, Digi, Orange, etc...) tau poate vedea mai tot ceea ce faci, însă nu îi interesează.
Da, furnizorii de internet pot vedea ceea ce fac hackerii. De asta hackerii folosesc proxy-uri, VPN-uri, rețeaua TOR, se duc la cafenele, etc... Scopul lor nu este sa devina 100% anonimi, scopul lor este sa devina așa de greu de găsit încât autoritățile să nu mai vina după ei.

| ruddy a răspuns:

Furnizori pot vadea in mare parte ce site-uri acesezi, nu prea ai ce face deoarece ai semnat un contract care le permite acest lucru. Stai linistit ca nu le pasa lor ca te uiti la filme po***, sau chestii de gen. Si serviciile secrete ale statului au acest acess, cred ca cu ajutorul furnizorilor, stiu ca asa au prins pe unu care vorbea cu islamistii pentru a crea o bomba.

| anonim_4396 explică (pentru ruddy):

Asa zic ei. Dupa un timp ajungem sa avem cipuri in noi., Dupa un timp mai lung ne pierdem umanitatea.
Deindata ce folosesti google/Facebook/Instagram nu poti vorbi de intimitate. Nu exista solutie pentru userul care a pus intrebarea. Depinde si de cine se fereste...
Baga firefox/DuckDuckGO ca mai anonim ca chrome/google.

| ruddy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te obliga nimeni sa folosesti aceste aplicatii.

| anonim_4396 explică (pentru ruddy):

Corect, Dar oamenii is ca "o turma de oi", nu gandesc pentru ei. S-a creat o monotonie pe internet