| florin12ize a întrebat:

Daca vreau sa dac overclock la placa video Ati Radeon HD 5450 1 gb DDR3 ce se intampla? O face mai performanta?
Vreau sa stiu mai multe despre overclock.big grin

Dau FUNDA celui ce imi da mai multe informati...

Răspuns Câştigător
| BadWaffle a răspuns:

In principiu asta e scopul overclock-ului. maresti frecventele pentru performante mai bune. la o placa video overclock-ul e mai delicat. daca nu vine din fabrica cu o racire decenta chiar trebuie sa schimbi racirea, altfel prajesti placa. in cazul tau un overclock nu te ajuta cu nimic. e placa video prea slaba sa sesizezi o imbunatatire. daca sa zicem intr-un joc ai 20 FPS mediu, la un OC o sa ai probabil 21-23 FPS mediu. un OC este relevant atunci cand performanta este sesizabila, de exemplu... de la 20 FPS sa creasca la 40 FPS... atunci chiar se simte, dar asta inseamna sa ai crestere de performanta de 100%, ceea ce nu se va intampla big grin sa scoti dublu performanta dupa un overclock.
un OC relevant ar fi: sa presupunem ca ai 40-45 FPS iar dupa OC urca undeva la 60 FPS, diferenta este sesizabila cresterea de performanta este undeva la 2x-30%.ceva mai plauzibil, dar pentru a scoate diferente asa mari OC-ul presupune diferente marisoare fata de frecventele stock.

2 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Daca ii faci OC placa o sa se strice peste 1-2 ani

| Ovidiu_Cotovanu_1995 a răspuns:

Overclock- maresti frecventa placi video si a memoriei sale! cu alte cuvinte o sa creasca performanta placi! si temperatura! http://www.techpowerup.com/atitool/ Bafta!