| xOanax a întrebat:

Dau funda+vot! Am un laptop Dell Latitude Cpi A366xt. Aseara am intrat pe el si mergea perfect normal, problema fiind azi, cand l-am deschis imi aparea scris :,, Primary hard disk drive 0 not found. No bootable device(s) selected. strike F1 to retry boot, F2 for setup utility."
si daca dau F1 imi apare aceeasi chestie, daca dau F2 imi apar setari dar nu stiu ce sa fac si cum sa fac :] Ma ajutati voi? big grin

2 răspunsuri:
| NAMOLOS a răspuns:

If you can get into BIOS try this, make sure that your hard drive mode is set to AHCI, not RAID. Note, this most likely is not complete savior, but a temporary fix

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de bine... Ori ti s-a stricat hard-ul ori e o problema cu BIOS-ul. Fiind laptop e cam greu sa resetezi BIOS-ul. Sunt cativa pasi pe care ii poti incerca iar cel mai usor (si singurul indicat in cazul tau) ar fi sa verifici daca hard disk-ul e detectat in BIOS si daca e primul la bootare (in boot devices, HDD trebuie sa fie pe primul loc).

Uneori isi revine daca il deconectezi si il conectezi la loc dar pentru asta ai nevoie de cineva care stie sa umble cu laptop-uri, fiind mult mai greu de dezasamblat decat un desktop.