| Orhidee23 a întrebat:

Am si eu o problema cu laptopul meu, Dell latitude 13. Ieri dimineata a mers perfect. Am mers pana la magazin, iar cand m-am intors si l-am deschis mi-a aparut asta, pe un fundal neguru: " Internal. No bootable devices--strike F1 to retry boot, F2 for setup utility. Press F5 to run onboard diagnostics." Ce sa fac! Va rooog, ajutati-maaaaa! Nu imi pot permite unul nou! Trebuie dus la reparat? Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Nu gaseste nici o partitie de pe care ar putea sa booteze. Incearca sa reinstalezi sistemul de operare. Daca tot nu merge, posibil hard defect. Hardul il poti verifica simplu cu un linux live pus pe un dvd/stick.

| Orhidee23 explică (pentru Adrian5575):

Cum pot reinstala sistemul de operare? Sau mai exact, ce inseamna asta? Nu ma pricep deloc!?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Orhidee23):

Roaga un prieten care se pricepe sau cauta pe olx baieti care se ocupa cu asa ceva si stau prin zona.

| Orhidee23 explică (pentru Adrian5575):

Nu e nimeni prin zona...

| flixbuster a răspuns (pentru Orhidee23):

Zi si tu zona poate se gaseste cineva pe aici...

| marinaru777 a răspuns:

Nu mai gaseste hdd ul, incearca sa reinstalezi windowsul dar cred ca este hdd ul defect.Suna un prieten sau la service.

| Orhidee23 explică (pentru marinaru777):

Am...o sa ma duc la service. Am sunat o gramada de prieteni, dar nimeni nu e in domeniul tehnologiei!?

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Daca ai cum, incearca hard disk-ul si sa il pui la loc. daca nu merge, o reinstalare a windows-ului ajuta