| Korman98 a întrebat:

De ce atunci cand dau dublu click pe un program, pentru a-l deschide imi apare o fereastra "Open with" si trebuie saa selectez de acolo un program pentru a deschide programul initial si asta de fiecare data. Spre exepmul cand dau dublu click pe Opera imi apare acea fereastra si trebuie sa caut printre toate programele Opera ca sa pot deschide.e trebuie sa fac ca sa nu se mai intample asta?

Răspuns Câştigător
| itsoft a răspuns:

Marea problema este atunci cand apare aceeasi fereastra la rularea unui executabil obisnuit: Paint, Calculator, Internet Explorer, Yahoo! Messenger, etc.
Practic nu mai puteti utiliza nimic din ce este instalt in respectivul calculator. Care e solutia? Formatare, vor zice unii.
Eu zic: NU. Exista cel putin 2 solutii pentru a remedia problema.
Aceasta problema apare in cele mai multe cazuri ca un efect secundar al unui virus.
Iata cele doua metode:

I. Se apasa buton-ul Start si apoi se alege functia Run.
Se va tasta "command.com" si dupa apasarea Enter, va apare o fereastre neagra (de DOS).
In respectiva fereastra se vor tasta pe rand:
"cd\"
"cd \windows"
Se va apasa Enter dupa fiecare din comenzile de mai sus.
Apoi se tasteaza "copy regedit.exe regedit.com" si se apasa Enter.
In continuare se scrie "start regedit.com" si apasati Enter.

Navigati pana la cheia HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command. Selectati-o, iar in partea dreapta dati dublu-click pe valoarea (Default).
Inlocuiti valoare cu "%1″ %* (ghilimele-procent-cifra unu-ghilimele-spatiu-procent-asterisc).
Inchideti apoi utilitarul Regedit.

Nota: Daca aveti System Restore activat, va trebui sa-l dezactivati initial in Safe Mode.
In Safe Mode se intra apasand tasta F8 inainte de incarcarea Windows-ului.
System Restore se dezactiveaza astfel: click-dreapta pe My Computer >> Properties >> System Restore si se bifeaza "Turn off system restore on all drives". Se confirma cu OK.

II. Folositi FixExec si reparati problemele in a deschide fisierele executabile. Il puteti descarca de aici: http://www.bleepingcomputer.com/download/fixexec/