| Enqon a întrebat:

De curand mi-am achizitionat o unitate si fiind obisnuit cu Windows XP am instalat si pe noua unitate tot XP SP3 x32 dar se pare ca nu pot folosi unitatea la, probabil, adevarata ei valoare.
Unitatea este: Placa de baza Asrock Intel H61 VG3, Procesor Intel Celeron G 1610 2.6 GHz Dual Core 2mb, RAM 2 GB DDR3 1333, Placa Video Nvidia GeForce Gainward 210 1 GB DDR3, HDD Seagate SATA2 250GB si Western Digital 500 GB SATA.

In concluzie as dori sa ma ajutati sa aleg un sistem de operare potrivit pentru sistem dar sa nu consume enorm de multe resurse si sa fie compatibil cu majoritatea jocurilor. As dori si argumente raspunsului.

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Poti instala windows 7 32 bit linistit, fa bine si scoate placa aia video, e mai slaba decat integrata din procesor

| Enqon explică (pentru Me2):

Pai, e mai bun Intel HD Graphics decat 210 1gb?

| Me2 a răspuns (pentru Enqon):

Da,poate nu crezi dar asa e, vinde g210 si poti pune bani sa cumperi ceva mai bun

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Unitatea este bunicica dar are memoria RAM mica (doar 2GB). daca ti-ai mai cumpara inca o placuta de 2GB de RAM ti-as recomanda windows 7 x86 (32 de biti). e drept ca si 2GB de RAM sunt de ajuns pentru windows 7 x86 (minimul este de 1GB) insa nu o sa mai ai resurse pentru jocuri dupa.

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă tot ți-ai luat un calculator nou de ce nu ai luat unul mai bun? Mă refer cel puțin la procesor.

Merge Windows 7 pe el. Probabil că va consuma ceva resurse, dar va fi mai bine decât cu XP.

Să ști că nu îți vor merge toate jocurile pe placa aia, m-aș mira dacă ar rula jocuri gen GTA 4.

Oricum îți vor merge majoritatea programelor/jocurilor pe el.