| Frank51 a întrebat:

de un timp nu imi mai merge dvd-rw la laptop, am verificat in device manager driverul si e instalat, am si curatat lentila de praf, tot nu merge. Cand introduc un cd sau dvd, se aprinde o data beculetul, se invarte o data si apoi se opreste(se aude un sunet cand se opreste) si atat! ce poate avea?

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

Prima parere ar fi ca dvd-rw-ul tau e pe moarte. Cauzele pot fi multiple, e posibil sa se fi ars vreo componenta, sau un cablu e avariat, sau e ceva la dioda laser, ori la senzorul optic. Cel mai bine ar fi sa cumperi altul.