| OtravaDulce a întrebat:

Buna TPU.Deci am o problema am un laptop nou cu windows7ultimate 64bit.Cand istalez un program in laptop si vreau sa ii sting laptopul, dupa ce dau shut dow ii apare urmatoru mesaj:
Please do not power off or unplug your maching
Installing update ...si dupa a ce-ia

Preparing to configure windows
Do not turn off your computer

Configuring windows 100%
Do not turn off your coputer.

Dupa care intra normal in windows

e bine? ce sa fac? n-am habar cu windows7ultimate, nu e ceva in regula sau toate window7 fac la fel la stingere
Va rog ajutor dau Fundy

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Windows 7 își face automat Update (îmbunătățiri, instalează drivere necesare automat...). Acum e nou și îți vin toate update-urile ce au fost înainte deodată, dar după instalarea lor va veni cam câte un update pe săptămână.

Eu zic să lași Automatic Updates activat dacă ai un laptop puternic. Dacă îți încetinește viteza de procesare, atunci dezactivează update-urile cam după o săptămână. Se va instala Sevice Pack 1 și alte chestii de performanță. Spune-mi doar ce procesor ai (clic dreapta pe Computer - Properties - și-mi zici procesorul și memoria RAM).

Windows Update e aici:
Control Panel - System and Security. Zi-mi doar proprietățile laptopului și îți voi zice dacă e nevoie să dezactivezi update-urile, să lași Windows-ul doar să le caute sau să le lași așa cum sunt.

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Scuze la adresa de mes :nika_2014@yahoo.com o tot incurc cu ceva veche si scriu fara k.

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

Nu prea am chef să introduc persoane necunoscute în listă (e o „regulă" de a mea, nu e nimic personal).

Spune-mi doar ce laptop ai. Dai clic dreapta pe Computer, dai Properties și te uiți ce scrie la Procesor și memoria RAM.

PS: La Windows 7 ai informații. Start - Help and Support - scrii ce nu ști și îți dă informații. Dacă nu ști engleză folosește Google Translate.

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Te inteleg Andrei dar daca ma poti ajuta si pe mine...Deci procesoru e Inter B960 - scoate 2, 2GHz, Memory Ram 6GB, Windows7ultimate 64bit
Deci ce zici tu sa ii las updatele sa mearga in continu, daca nu atuci cum sa le opresc?

9 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Nu găsesc procesorul tău pe www.cpubenchmark.net dar bănuiesc că e dual-core (asta fiindcă ai 6 GB RAM). La atâția RAM-i sigur ai un procesor multi-core. Nu îți scrie cumva de 2 ori 2, 2 GHz, sau cuvântul „dual" sau „quad"?

Oricum, după memoria RAM, bănuiesc că toate componentele sunt bune și poți lăsa Windows Update activat. Cred că nu s-au mai făcut multe update-uri, nu?

Uite încă ceva nou la Windows 7:
Clic dreapta pe Computer, Properties, și vezi ce scrie la „Rating" (fix deasupra la procesor). Acolo ar trebui să scrie un număr (de exemplu 5, 7). Dacă nu, dă clic pe scris și lasă Windows-ul să scaneze laptopul ca să vadă cât e de bun. După ce va termina de scanat îți va zice pentru fiecare chestie un număr (de la 1 la 7, 9 - cu cât numărul e mai mare cu atât laptopul e mai bun). Vezi care număr e cel mai mic. Dacă toate numerele sunt peste 5, atunci e performant.

PS: În dreapta sus a ecranului ai un „semnul întrebării" albastru. Dacă dai clic pe el îți vor apărea informații despre... pagina pe care ești.

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Uite frate aici exact laptopul pe care l-am cumparat: http://www.domo.ro/......966G50Mnrr
Terog zi-mi parerea despre el si despre update.
La Reting: 5.1 Windows Experience Indox ....asa scrie acuma

Terog da-mi parerea ta.

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

Nu am auzit de procesor dar e foarte bun dacă e peste 5.

Windows Update: Windows 7 caută automat pe internet actualizări, îmbunătățiri, programe (doar ce e nevoie). Le downloadează și le instalează automat.

| SonicAndrei a răspuns:

Trei informații despre laptop:
1) Placa video e integrată pe procesor. Adică nu e componentă separată, deci nu e așa de bună. Încearcă să nu te joci mult jocuri mari pe laptop.
2) Acolo scrie că are Linux. Ori au greșit cei de la Domo, ori cineva ți-a instalat Windows 7 (a făcut bine).
3) Laptopurile nu sunt pentru jocuri. Îți spun ce a pățit al meu:
La început mergea perfect orice joc (orice joc pe măsura lui, nu GTA 4 ci jocuri de 1-4 GB). M-am jucat 2-3 ore în continuu în fiecare zi și, supraîncălzindu-se, l-am stricat încetul cu încetul. Acum se supraîncălzește singur și mai sacadează uneori puțin și Vice City.
Încearcă să nu te joci mai mult de o oră în continuu, fă-i pauză vreo 15 minute (evident, îl scoți din priză).

Ți s-au mai făcut update-uri?

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Ok mersi pana aici.
Deci windows7 e singuru lucru care l-am schimbat si l-am bagat la el,
si update ii mai face...
Am observat inca o chestie in timp ce face update ii mai ia cate 1, 2GB din memorie...e normal nu?

In rest cam tot normal dar o sa te mai tin la curent cu evenimentele lui.

| skyYle a răspuns:

Nu Stinge laptopul Pt Ca Se Updateaza windowsul si astepti sau il lasi asa ca se stinge singur si eu patesc in fiecare luna asa! La Inceput Scoteam Pcul Din Priza Sau Ii scoteam bateria! deci lasa-l asa si se stinge el!