| KingOfShadow a întrebat:

Buna TPU deci vreau neaparat sa-mi reinstalez windowsul ca am lag dar vreau mai intai sa stiu tot pas cu pas sa nu fac vreo prostie
primul lucru e : am auzit ca trebuie sa intru in bios... ce fac acolo si cand fac? Am auzit ca daca iei windows 7 ( proffesional sau ultimate ) nu mai trebuie reinstalate driverele e adevarat? Daca se poate sa-mi dati si o poza cu biosul funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom
http://www.techtalkz.com/......orial.html
Ai aici tutorial pas cu pas si poze bafta :)

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In bios alegi ca si device de boot unitatea optica. in bios intri cand se deschide calculatorul prin tasta f2, f8 sau delete in functie de versiune de bios si placa de baza pe care o ai. de obicei iti scrie cand se deschide cum poti intra in bios.

win7 are unele drivere preinstalate, dar cel mai bine e sa instalezi driverele pentru placa video, cea audio si de retea separat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In bios intri la Advance Bios Features si setezi la Boot Cd-Rom cam asa se incepe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CD-ROM ca si First Boot Device

| keyzor a răspuns:

I. Pasii pre-instalarii:

1. Verificam PC/laptop/netbook, etc pe care se va face instalarea Windows XP indeplineste cerintele de sistem (http://support.microsoft.com/kb/314865/ro)

2. Ne asiguram ca avem un disc bun cu Windows XP (CD/DVD sa fie original, de preferat, sau din sursa sigura, fara alte soft-uri incluse fortat).

ATENTIE! Nu luati Windows-uri de genul "Windows XP vienna Edition" sau "Windows XP Media Center Edition 2010″. Acestea nu sunt produse certificate Microsoft si nu sunt recomandate. Puteti incerca Micro XP sau Tiny XP (sunt versiuni special modificate pentru PC-uri mai slabe si sunt destul de bune. Am testat si eu o astfel de versiune pe un PC mai vechi si a mers acceptabil).

3. Verificam daca este bun product-key-ul si daca este lizibil (stiu ca veti rade, dar eu din cauza ca nu am inteles ce am scris, nu puteam instala un Windows XP)

4. Introducem mediul de stocare (CD/DVD/USB) in PC si apasam tasta pentru selectarea ordinii de boot a PC-ului (F2, F8, F11, F12, etc incerci toate tastele depinde pe ce optiune este setata din bios pentru a boota pe cd)

II. Pasii din timpul instalarii:

1. Apasam orice tasta cand apare mesajul ("Press any key to…")

2. In cazul in care avem drivere S-ATA apasam tasta F2 si introducem discheta cu drivere

3. Cand apare ecranul de Welcome apasam tasta ENTER pentru a continua

4. Apasam F8 pentru a accepta licenta

5. In cazul unui HDD nou, partitionam dupa cum dorim noi. In cazul in care avem o instalare anterioara de Windows si dorim sa o stergem, pur si simplu dam Delete pe partitia de sistem si o recreem.

6. Formatarea partiei pe care se va instala Windows XP este recomandat sa fie NTFS. Daca este pentru prima oara cand punem Windows pe acel HDD poate fi NTFS (Quick)

7. Aici incepe copierea fisierelor. La terminarea acestei operatii vom fi navoiti sa dam restart.

ATENTIE! Nu scoateti CD/DVD din unitate, si nu mai apasati orice tasta, chiar daca va cere. In acest mod ar incepe din nou procesul de instalare!

8. Incepe partea a doua a instalarii. In acest moment Windows XP instaleaza drivere generice pentru device-urile din PC.

9. Dupa instalarea driverelor generice, apare o fereastra in care vi se cere sa introduceti informatii despre locatie si limbi. La locatie alegeti Romania si la format Romanian.

10. Apoi vi se va cere sa introduceti Numele si Organizatia (ex.: Nume: Mihai si Organizatia: Home)

11. Dupa aceeia se cere introducerea product-key-ului. Acesta se gaseste fie pe CD, fie pe cutia Windows-ului.

12. Urmeaza setarile de la Network. Pentru cei cu RDS si alti ISP care folosesc PPPoE este recomandat sa debifati toate protocoalele placii de retea.

ATENTIE! Acest pas apare in instalare doar daca a fost identificata anterior si instalata placa de retea. Aceste setari se pot face si dupa instalarea driverului proprietar al placii de retea, din Control Panel.

13. Urmeaza copieri de fisiere, inregistrari de fisiere, etc. Windows-ul va mai cere un restart. La fel nu apasati pe nici o tasta.

14. Apare ecranul de setare Windows unde se cere sa puneti numele vostru. Optional puteti crea conturi aditionale de Windows. Instalarea propriu zisa ia sfarsit aici.
Sper ca te-am ajutat.