| M0d3rN a întrebat:

Din ce cauza palpaie ecranul la un laptop? La prima pornire se aprinde palpaind 3 secunde, apoi se stinge de tot. Mentionez ca doar palpaie (cum fac neoanele), apoi se stinge, laptop-ul ramane aprins, doar display-ul se stinge, daca laptop-ul este aprins de mai multe ori, are momente cand display-ul ramane aprins, nu mai palpaie deloc, totul este inregla'. Multumesc!

18 răspunsuri:
| untu a răspuns:

S-ar putea sa fie o problema de la rezolutia ecranului si vedeti la setarile>>>Apasa START>PANOUL DE CONTROL>ASPECT SI PERSONALIZARE>AJUSTARE REZOLUTIE ECRAN si sa dati cat mai sus(rezolutia trebuie sa fie 1366 x 768)!

| M0d3rN explică (pentru untu):

Am incercat si cu alte rezolutii, oricare ar fi rezolutia tot asa face!

| untu a răspuns:

Spune-mi cand ecranul este stins, dar laptopul este pornit, apropiati de ecranul laptopului cu o lanterna de lumina alba, spune-mi ca se distinge ceva sau se vede ceva? Daca nu se vede, inseamna ecranul trebuie inlocuit cu altul!

| M0d3rN explică (pentru untu):

Nu se vede nimic, este stins complet!

| untu a răspuns (pentru M0d3rN):

Daca ai certificatul de garantie, du-l la service ca s-ar putea sa fie o problema la lumina ledului din fundal sau la luminatoarele care lumineaza ecranul laptopului, ar trebui sa fie schimbat ecranul laptopului!

| M0d3rN explică (pentru untu):

Da, dar nu cred ca mai are garantie, este destul de vechi (2005), oricum o sa merg la service cu el daca este nevoie. Acum dupa ce l-am lasat mai mult timp cu monitorul aprins vad ca nu mai face fite laughing Ma intreb. daca il sting oare mai pornste?

| untu a răspuns (pentru M0d3rN):

Nu stim,dar va trebui sa chemi specialist cand vei face asta, daca nu se mai aprinde, specialistul de fata il va interveni imediat! Deci deocamdata trece-l la somn(sleep), adica in Stand-by! Cand mai folosesti, apasa la tastatura si isi va aprinde usor!

| M0d3rN explică (pentru untu):

Am analizat problema mai atent si am observat ca atunci cand se stinge display-ul el de fapt este aprins, dar nu are lumina straight face ce este de facut? Nu l-am dus la service inca. Mersi!

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Ecranul, sa desfacut firul care leaga laptopul de ecran si eu l-am dus la facut saptmana trecuta!

| M0d3rN explică (pentru NaneSchizophrenia):

Nu cred ca are treaba cu mufa si nici cu firele de la monitor, oricum ar sta tot asa face, mufele si firele sunt inregla!

| NaneSchizophrenia a răspuns (pentru M0d3rN):

Eu asa am patit l-am dus la patit si nu a mai facut, poate e alt caz.

| M0d3rN explică (pentru NaneSchizophrenia):

Pai da, cred ca e altceva la mine, mersi oricum big grin

| FakeSmiley a răspuns:

Pai cred ca depinde ce wind ai. asa mi-a facut si mie la inceput dupa instalarea wind-ului, daca nu e original. si iti da sal updatezi, debifeaza update-ul. big grin Ori daca nu. idk. Bafta!

| M0d3rN explică (pentru FakeSmiley):

Am incercat si cu alt windows, tot asa face (faza e ca face si in bios, nu are treaba cu win.) Doar am zis ca il aprind, palpaie 3 sec. si se stinge.

| FakeSmiley a răspuns (pentru M0d3rN):

Atunci e placa video... altceva nu stiu ce ar putea fi

| FakeSmiley a răspuns (pentru FakeSmiley):

Aa da si am uitat, sau o fi monitorul devina laughing

| M0d3rN explică (pentru FakeSmiley):

Posibil, dar nu prea cred. nu a dat nici un semn big grin

| M0d3rN explică (pentru FakeSmiley):

Asa ma gandeam si eu, dar cine stie. laughing