| luvmariaaah a întrebat:

TPU!
Doream sa-mi cumpar un MacBook Air, dar cand i-am cerut sfatul profesoarei mele de informatica, mi-a spus sa nu fac asta, cel putin nu acum (in clasa a 9-a). A spus ca cei de la Apple utilizeaza pages si nu Microsoft ca noi in Romania si ca mi-ar fi foarte greu sa-l folosesc pentru scoala(sunt la profil de stiinte ale naturii).
Eu as opta pentru un MacBook Air datorita designului, a bateriei care rezista, a procesorului si nu in ultimul rand a usurintei de utilizare.
Intrebarea mea este: sa imi cumpar MacBook Air date fiind problemele mai sus mentionate? Mai mentionez ca nu conteaza suma de bani. Doresc sa cumpar ceva de calitate, care sa nu se strice dupa 1 an, 2.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Profesoara ta de informatica ar trebui sa se lase de informatica si sa se apuce de facut goblenuri.

Pe un Mac poti sa faci absolut orice faci pe un PC (inclusiv sa-ti instalezi Windows, dar ar fi pacat sa faci asta din moment ce iOS-ul se misca mult mai bine si este mult mai sigur)

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se vede ca e doar profesoară de informatică, nu consultant în IT.
Da, este o alegre bună. Suite office ca Microsoft Office vor putea fi instalate pe Mac OS, DAR Atenție! Mac Os X nu e Windows, deci totul TREBUIE licențiat, sau vei avea surprize......Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, Apple nu foloseste Windows ca si sistem de operare si o sa ai o perioada de invatare sa folosesti Mac ul la adevartul potential.

Tu ai opta pentru un MacBook Air ca sa te dai mare cu laptopul nicidecum din cauza procesorului sau a usurintei de utilizare.

Din jumatatea banilor dati pe un Mac iti iei o configuratie mult mai performanta decat ai avea tu nevoie de la orice alt producator

| gelu1970 a răspuns:

IOS e un sistem operativ bun.
cei de la Apple sunt individualisti.
orice program ce vei utiliza trebuie sa il cumperi sau sa fie free
IOS se misca bine si e un sistem operativ stabil
mac sunt laptopuri ce utilizeaza Intel insa sunt mult mai scumpe decat cele ce utilizeaza sistem operativ Microsoft.
90% din ceea ce o sa folosesti o sa trebuiasca sa cumperi, altfel o sa dai din colt in colt.
97% de pe globul pamantesc folosesc windows. restul IOS sau linux, sau alte sisteme operative. e o statistica ce o gasesti in google.
deci, ca sa finalizam, daca tu crezi ca mac o sa te satisfaca in totalitate, cumpara mac. in cazul in care te trezesti la realitate cumpara ceva ce intr-adevar iti foloseste si ii dai utilitate. sau daca jumatatea de mar te face sa te simti destept si banos, cumpara ceea ce iti place.
bafta in alegere.

| 12miculprint a răspuns:

Eu iti sugeresc sa alegi un laptop cu Winows 8, procesor Intel si Office 365 Personal si ai tot ce iti trebuie, atat pentru distractie, cat si pentru munca.Sa alegi laptopul perfect nu e treaba usoara, mai ales ca pe piata exista o sumedenie de modele de la o multime de producatori. Vedetele momentului sunt laptopurile cu Windows 8, procesor Intel si Office 365 Personal, care includ tot ce iti trebuie, atat pentru lucrul eficient de acasa, cat si pentru distractie, daca ca esti student sau angajat, te pasioneaza jocurile sau iti coordonezi afacerea pe cont propriu. La eMAG gasesti o multime de produse si de idei. Daca vei scrie multe documente Word, Excel sau PowerPoint sau vei folosi alte softuri din pachetul Office 365 Personal, studiaza inainte tastatura si touchpadul. Trebuie sa te simti confortabil. Daca ai ocazia, incearca tastatura si vezi cum se apasa butoanele, pentru ca e important sa-ti vina natural.