| Iordacheionelmarian a întrebat:

Bună TPU. Există vreo modalitate sa îmbunătățesc semnalul Wi-Fi la o cameră de supraveghere 360 jortan? Camera de supraveghere este în curte și routerul Wi-Fi în dormitor, dau FUNDĂ

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt mai mute metode:
- Pozitionezi router-ul astfel, incat sa "vada" direct camera. Astfel poate functiona chiar si la distana de 50m.
- Folosesti un re-transmitator de semnal wi-fi.
- Folosesti antena directionata, cu castig de semnal de minim 6dB (evident, cu vedere directa de la antena conectata pe router, la camera
Daca nu poti rezolva prin metodele sus aratate, atunci conectezi camera prin cablu (viteza ceea mai mare), daca camera are conexiune UTP.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Mulțumesc, și de unde pot cumpăra cablu?

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Daca-ti trebuie cablu UTP, atunci cel ai bine este sa suni la service a provider-ului tau de internet, sa trimita pe cineva pentru a mai monta un cablu de la router.
Cu cablu coaxial (pentru antena) este putin mai problematic, fiinda ai nevoie de cablu de 50 Ohmi (si mufe adecvate). Pentru asta e nevoie de un specialist de comunicatii prin radiofrecventa.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Am înțeles. Deci trebuie să sun pe cei de la digi

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Da.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

A venit ăia de la digi, dar doar a mutat routerul Wi-Fi. Au spus că nu este de incompetența lor

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Evident.
Instalarea retelei wi-fi pentru camere nu este competenta lor.
Acolo ai nevoie de amplificare de semnal sau de antene wi-fi exterioare, eventual conexiune cu cablu.
Putini cablisti stiu ce-i de facut.
Singura metoda este sa apelezi la un specialist, care stie cum se monteaza /configureaza camere wi-fi.
(te poti interesa si la casieria Digi)

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Au spus că cablu UTP nu este de incompetent lor, camera e deja montată și configurată

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Daca modifici circuitul prin orice metoda, va trebui configurat din nou sistemul.
Sut multe lucruri de luat in considerare:
- ce distanta si ce vizibilitate are camera la router?
- daca este posibilitate de conectare cu cablu UTP
- camera vrei s-o urmaresti doar in casa sau si prin internet?