| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Îmi poate spune cineva dacă există vreo soluție pentru această problemă?
Deci am instalat linux mint 19.3 pe 64 bit, procesorul suporta 64 bit. Pentru a-l pune pe stick am folosit Rufus. Problema e că atunci când întru în modul demo ca să zic așa al linux-ului după câteva secunde îmi spune că nu mai este memorie în drive dar eu am vreo 500gb. Nu știu dacă se refera la stocarea din stick dar nu cred deoarece lan instalat pe un stick de 32 GB, el fiind doar 2gb. Am încercat să instalez Linuxul înainte să îmi trimită mesajul ăla cu low memory dar când trec la faza aia cu selectare dacă vreau să îl pun în loc de Windows sau pe lângă el (dual boot) se încarcă la nesfârșit. Odată l-am lăsat peste noapte și azi dimineață tot acolo era încarcandu-se. Am căutat pe net dacă alții au pățit asta și unii chiar au avut această neplăcere și mulți au spus că trebuie să te întorci la versiunea 18 că nu ai ce face. Poate există vreo soluție și nu o știu eu. Vă rog spuneți-mi dacă știți. Dacă nu prea înțelegeți și vreți să vă implicați putem vorbi în privat. Dar vă rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Nu stiu ce inseamna modul "demo" al linuxului. Este varianta Live si varianta pe care o instalezi de pe stick. Eu iti recomand sa folosesti installerul Etcher, fiindca asta iti recomanda. Unele programe de instalare, in functie de ceea ce pui pe ele, iti micsoreaza spatiul de pe USB. Chiar daca ai stickul de 32 de Gb, iar linuxul iti ocupa 2 Gb, ti-l face de 2 Gb, iar restul ti-i lasa neformatati. Ar fi fost util daca ai fi postat si o poza. Bafta!

1 răspuns:
| Alexandru390 explică (pentru AlexMh):

Poți să îmi spui mai multe despre acest etcher. Sigur m-ar ajuta să îmi instalez sistemul de operare?