| AlexAL275 a întrebat:

În următoarele luni se vor lansa xbox series x și ps5 și nu știu pe care să-l aleg. Problema este că m-am gândit ca în loc de cele două console să-mi iau eventual un calculator, doar unitatea. Cele două console se vehiculează că ar costa 500 de euro, dar cine știe, mai am de așteptat până în noiembrie. Acum dacă aș lua un calculator aș sta iar pe scaun, m-ar durea iar spatele, iar ochii. Pe când atunci când aș avea o consolă aș juca cu maneta din pat. Ceea ce e nașpa la console este faptul că au jocuri exclusive fiecare dintre ele și costă și mult. La pc e bine că poți lua toate jocurile de pe ambele console, cel puțin așa cred și face și mai multe lucruri decât face o consolă. Banii încă nu îi am pe toți, dar până în noiembrie îi strâng. Pentru unitate aș mai strânge bani și aș vrea să o iau pe asta https://m.emag.ro/......0V093MBM/. Sigur părinții o să sară cu gura pe mine că dau prea mulți bani pe niște tîmpenii, dar na, au și ei dreptate, nu e chiar o investiție bună, chiar deloc.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai spus cati ani ai laughing si de ce nu incerci sa faci altceva, decat sa joci jocuri care oricum nu te va ajuta niciodata cu nimic. Pierdere de timp, dar daca nu ai alte aptitudini merge dai inainte ca si aia care fac jocuri si console trebuie sa vanda cuiva

| Ineys a răspuns:

Mergi pe PC, e mai versatil si modular. In plus poti face mult mai multe pe un PC vs o consola. Cine stie, poate odata si-odata ti se ia de jocuri si apoi ce faci cu consola?

In plus gaming-ul pe consola e mai casual/limitat.

| JicaContra a răspuns:

Uite aici un ghid foarte, foarte bun despre cum trebuie sa SUFERI pentru alegerea asta:
https://www.youtube.com/watch?v=gZA2770_f84

PS acum serios, nici un PC nu se compara cu o consola in materie de joace, inclusiv ca pret care e MULT mai mare de 500eu daca vrei sa iti mearga joacele decent!

| Evaluator a răspuns:

Clar PS5. Va avea exclusivitati.

| F4r4Num3 a răspuns:

Hey eu!
Eu unul îți recomand PC.
Și eu am fost în aceeași situație ca tine acum 2 luni. Si m-am decis asupra PC-ul din motiv că "poate face mai multe că o consolă", mda fapt care e adevărat.
PC-ul îl poți folosi în mai multe moduri ca o consolă.
Așa cum deja s-a spus poate ți se "taie" de gaiming, deci nu ai să mai folosești consola.

Cât despre manetă... există și pentru pc, cel mai probabil manetele de pe PS5 și Xbox o să fie compatibile și cu PC-ul.

Aici e la opinia ta. Fiecare alege ce vrea.
Dar te sfătuiesc să nu mergi pe sistemele brand sau pre-build de pe eMAG. Majoritatea sistemelor brand sau pre-build folosesc o placa de baza slabă și/sau o sursă de proastă calitate, niște petarde sub acoperire. Îți recomand să te orientezi spre site-ul:
https://www.pcgarage.ro

Oameni stiu ce fac.

Iar că recomandare îți recomand următoarea configurație:
https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-rogue-iii/

Dețin o configurație asemănătoare. Tot Ryzen 5 2600 cu GTX 1650 Super și 8 GB RAM. Si până acum tot ce am jucat a mers fluid, 60+ fps-uri.
Eu unul urmează să îmi mai acizitionez o plăcuță RAM, tot 8 GB la aceași frecvență. Faptul cel mai important la sistemele pre-build de pe pcgarage e faptul că nu pierzi garanția la desfacerea carcasei.

P.S. Și ai mei au fost de aceeași părere. Când a ajuns PC-ul acasă, m-au întrebat: "Câți bani ai dat pe cutia asta?". Chiar dacă știau raspunsul deja.
=]]

| F4r4Num3 a răspuns (pentru F4r4Num3):

Of nu scap nici aici de auto corector...