| Mσηιι a întrebat:

mi-am cumparat un Nikon Coolpix L310, si nu prea stiu sa il folosesc, de exemplu am facut o poza in gradina cu zoom si, cand fixam aparatul creanga se vedea foarte bine iar in spate era ceata si cand dadeam sa faca poza iesea pocit, si miscat, ma puteti ajuta?straight face

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

laughing cand faci poze macro asa se intampla, poze macro inseamna cand faci poze de aproape la flori, insecte sau crengi cum ai zis tu tine-l pe auto easy mode sau automat iti recunoaste el scena de ex : daca vrei sa faci poza la un peisaj el isi face setarile exacte pentru peisaj sa iasa poza cat mai clara, nu e stricat aparatul daca asta te gandesti.ti-am zis ca un sfat pana te inveti cu el si vezi ce poate tine-l pe auto happy

| WhoAteMyNandos a răspuns:

Cand faci poza la un anumit obiect, se vede in ceata in spate deoarece se focuseaza pe acel obiect. Ca sa-ti iasa o poza de buna calitate cu aparatul acesta apesi usor, foarte usor pe butonul cu care faci poza si astepti sa se focuseze, ridici degetul apoi apesi de tot. Sincer nici eu nu ma pricep prea bine dar am facut cateva poze cu un aparat profesional si cam asta e ceea ce faceam. Eventual poti cauta niste tutoriale pe youtubethinking

P.s si eu vreau sa-mi iau acelasi aparat ca al tau, imi poti spune de unde l-ai luat pe al tau, daca nu te superi?big grin (daca l-ai luat din oras sau de pe net).

| Mσηιι explică (pentru WhoAteMyNandos):

L-am cumparat de la un Supermarket din oras. :*, de la Domo.