| Codrinela a întrebat:

mi am luat acum 1-2 luni o unitate de la altex si am o nelămurire
E normal ca cablul de alimentare al sursei
(De oferă unitatei energiei, nu știu daca asa se numește cablul) sa nu intre bine?
Am incercat sa forțez cablul ca am zis ca nu am eu forță dar tot nu intra
La unitatea mea veche cablul intră nu se bâțâie sau mișcă exact cum face cablul de la unitatea nouă
După ce că stă si aiurea cablul cand il pornesc mai aud si bâzâind de la sursa si nu știu ce sa fac...
Sa caut alt cablu de sursa? Sa ma duc la altex, imi schimba ei cablul daca le explic situația? Ca eu sincer nu prea cred si nu știu ce e de făcut...

17 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cablul nu intra bine unde? In sursa sau in priza? Nu prea inteleg. Cablul daca a venit cu calculatorul inseamna ca e cablul lui, dar poate sa fie si altul pus la nimereala in cutie. Mi se pare ciudat sa nu se potriveasca. Daca auzi un bazait e clar ca nu face contact bine. Incearca un alt cablu, ca daca te duci acum dupa 2 luni nu te mai baga in seama ca a expirat perioada legala de 15 zile. Acum doar garantia mai e valabila pana se fac 2 ani.

| Codrinela explică (pentru GdX):

Cablul nu intra bine in sursa
Cred si eu ca e pus la nimereala in cutie...

| GdX a răspuns (pentru Codrinela):

Cumpara altul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cablul de curent il poti schimba dar sa fie mufa asemanatoare cu cel original, mergi cu cablul asta pe care il ai ca model sa vada ei, mergi la altex flanco, gasesti peste tot cabluri de alimentare pentru calculator, dar cablul acesta pe care tu il ai acum in unitate este original? Sau tu ai inlocuit cablul?

| Codrinela explică (pentru CristiDinBucuresti):

E cel original din cutie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Codrinela):

Multumesc pentru raspuns, dar mai exact problema unde este? La mufa cablului sau la stekerul care intra in priză? Unde auzi tu bîzîit?

| Codrinela explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bâzâitul il aud la pc/unitate la sursa
Nu la steker/priza

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Codrinela):

Aha, deci incearca sa pui mufa invers in calculator sa vezi daca intră si sta fix, tu auzi acel bîzîit din cauza ca nu sta mufa fix in calculator.

| Codrinela explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum adică invers

| anonim_4396 a răspuns (pentru Codrinela):

In alt sens sa pui mufa cum sa i ti explic ca nu am idee, vezi tu acolo cum merge.

| mihai69 a răspuns:

Calculatorul a venit cu acel cablu, sau e unul pe care l-ai pus tu, pentru că nu a avut?

| Codrinela explică (pentru mihai69):

Pc a venit cu acel cablu
Eu am dat ca exemplu unitatea veche cu cablul unității vechinca se potrivește
Dar la pc nou cu cablul din cutia unității nu fac contact calumea
Am incercat sa schimb si cablurile intre, sa il iau de la unitatea veche sa il pun la asta nou dar nici asa nu se potrivește
Nu știu cum sa ma orientez pe un cablu de alimentare sa se potriveasca, daca cumpăr unul si nu se potrivește?

| mihai69 a răspuns (pentru Codrinela):

Poate cablul tău este așa cum ai spus mai sus, dar o fi sursa pentru unul cam așa:
https://www.conexelectronic.ro/......-CABLU.jpg
sau așa:
https://www.pcmadd.com/......ptop-1.jpg
Atunci, ar fi logic să nu intre bine și să „sfârâie". Cel mai bine e să mergi cu el la prăvălia de unde l-ai luat și să le arăți care e problema și să-i rogi să o rezolve. Dacă nu sunt în stare... probabil vei fi nevoită să apelezi la service, pe garanție.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atunci mergi si schimba cablul :)
Ce fel de cablu este? https://www.diabloscomputer.ro/......mentare-pc

Asa? In general ar trebui sa se potriveasca exact. Nu stiu daca este chiar de la cablu, ele ar trebui sa fie universale (de acest gen). Incearca sa bagi acest cablu in sursa veche si vezi daca merge. Daca merge, inseamna ca este de vina sursa de la PC-ul nou. Daca nu intra nici acolo, este de vina cablul cel nou.
A. si nu poti sa pui cablul cel vechi la PC-ul cel nou?

| Codrinela explică (pentru DoarBogdan):

Asa arată cablul, am sa mă duc prin oraș sa caut un cablu mai mic atunci.dar se gasesc mai mici? rolling on the floor))))

| DoarBogdan a răspuns (pentru Codrinela):

Mai mic? Adica nu formatul acela in forma de trapez? Stiu ca este si cu trei, mai mic (nu stiu exact standardul), dar s-ar putea sa nu intre. Dar cum am spus, incearca un cablu exact la fel in sursa respectiva. Daca nici acela nu intra, inseamna ca este o problema de la sursa. Pentru ca, dupa cum am zis, in general acele cabluri sunt universale happy

| Nikulescu a răspuns:

Am aceeasi problema. Daca masori adancimea din mufa sursei cu adancimea sursei veche vei vedea ca la asta noua adancimea e mai mica. Eu cred ca imi cumpar alta sursa si renunt la garantie.