| adee_8962 a întrebat:

puppy dog eyes Am si eu o problema la Pc. sad Nu ma prea pricep de aceea va rog sa ma ajutati si pe mine.
Mi-am reinstalat wind. [eu singuricalaughing, pentru prima data.] siiii cred ca am gresit ceva pe aici, Sau cand am facut partitiile pentru ca nu pot sa instalez nimic pe el sad pentru ca imi da o eroare si spune ca nu am spatiu sad. Dar partitiile sunt goale. nu mai am nimic sad. Ce ar putea sa aiba I don't want to see, ce pot sa fac? Va rog ajutati`ma si pe minee sad
Ps: Am wind xp sp2. I don't want to see

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i problema. Ai facut partitia c:\ prea mica. Ca sa fii sigura ca este spatiu trebuie ca partitia c:\ sa aiba 25-30 Gb. Daca te hotarasti la 25 Gb cand refaci partitia scrii rezultatul de la inmultirea 25 cu 1024 ( un Gb este egal cu 1024 Mb). Ca sa te lamuresti iti dau un link. Citeste-l cu atentie si downloadeaza programul de acolo. http://www.videotutorial.ro/? p=5162

| andreyuu a răspuns:

Ar putea fi multe explicatii.
1. De obicei cand reinstalezi un windows ii bine sa formatezi partitia cu fostul sistem de operare.
2. Daca nu stii, nu trebuia sa te bagi la partitii. Ele trebuie formatate intr-un format compatibil Win xp, cum ar fi NTFS.
3.Cand reinstalezi un windows, acesta nu iti cere sa creezi partitii, doar pe care dintre ele sa il instalezi, asa ca cu faza cu partitiile cred ca ai facut o prostie.
4. Mai sunt si alte variante...

| vioreld a răspuns:

Daca ai 2 parititii si ai gresit cand ai facut partitiile la instalarea windows-ului, formateaza manual fiecare partitie. Cum se face? Click dreapta ---- Format! daca nu reusesti, contacteaza-ma pe privat!

| GiulianoSenior a răspuns:

Veti CD-ul de instalare Windows Xp SP2
Aveti CD-ul (CD-urile) cu drivere pentru placa de baza, placa video, s.a.
Nu mai aveti fisiere importante pe vechiul sistem, deoarece toate se vor sterge
Compabilitatea componentelor dumneavoastra cu sistemul de operare, care se poate face chiar pe site-ul Microsoft
Aveti licenta sau CD-key-ul sistemului de operare
Odata bifate aceste lucruri putem incepe. Introduce-ti CD in unitatea optica si restartati sistemul :
F2. In BIOS mergeti la Advanced settings (sau BOOT) si selectati CD-ROM-ul/DVD-ul ca "First Boot Disk" (Primul disc de redare en. ), iar HARDDISK-ul ca "Second Boot Disk". Apasati F10 si Y pentru a iesi.
Dupa aceasta operatie calculatorul se va restarta si va apare "BOOT CD-ROM TYPE..." "PRESS ANY KEY TO BOOT FROM CD " - ( "Se incarca din CD-ROM" " Apasati orice tasta pentru a incarca" en. ). Apasati SPACE apoi asteptati un timp de cateva zeci de sencunde ca Windows-ul sa isi incarce fisierele necesare.

Dupa incarcare va apare o fereastra unde trebuie sa da-ti click pe NEXT, apoi apasati F8.

Aici trebuie sa faceti partitiile. Ce inseamna acest lucru? Aveti pe harddiskul fizic un spatiu. Acest spatiu poate fi impartit in mai multe partitii, pentru a va fi cat mai usor. De exemplu aveti 500 GB si doriti sa faceti urmatoarelele partitii:
C:\ - 300 GB - Fisiere
D:\ - 100 GB -Muzica si Filme
E:\ - 100 GB - Jocuri
Nota: Numele si spatiul partitiei pot fi alese de dumneavoastra!

Pentru a creea o partitie trebuie sa stergeti ce aveti nou : Selectati partitia, click ENTER, apasati D,(in cazul in care se afla pe aceasta sistemul de operare va mai cere o confirmare, prin apasarea literei L).

Pnetru a creea o partitie apasati C, apoi selectati marimea partitiei in MB, apoi ENTER.

Alegeti o partitie unde doriti sa instalati sistemul de operare (in general c:\), apoi click.

Dintre urmatoarelel doua optiuni alegeti "Format the partition using the NFTS normal" si click ENTER.
In functie de memoria RAM si de cea de pe HARDDISK ve-ti astepta 5-30 min. Dupa ce formateaza harddisk-ul si copierea fisierelor de instalare, calculatorul se va restarta apoi va intra in WIZARD-ul de instalare.
Aici ve-ti da NEXT de 2 ori, apoi introduce-ti licenta sau CD-Key-ul, Next, Next. In continuare da-ti Next la fereastra care apare, Next, Next.

Cand iti va termina instalarea se va restarta inca o data dar de data, apoi da-ti OK.
Inca o data OK!
Click pe NEXT, apoi NEXT:
Va recomand sa bifati "HELP PROTECT PC", apoi NEXT
Aici realizati conturile pentru utilizatori care folosesc PC-ul! Dupa aceea Next si apoi FINISH si gata!
Funda plz.

| Raduta_Constantin_Cornel_1984 a răspuns:

Incearca sa dai click dreapta pe fiecare partitie mai putin C si dai format / quick. daca nu merge instaleaza iar win si ai grija ca inainte sa configurezi partitiile sa stergi toate partitiile existente si sa creezi noi partitii in care sa aloci spatiul pe care il doresti

| florinbolo a răspuns:

Lol. laughing
ai uitat la instalare sa selectezi cat hard ii dai fiecarei partitii. sa faci lucrul asta din windows e posibil dar nu foarte placut pentru pc. s-ar putea sa te trezesti cu un beep si sa nu mai mearga placa de baza. asa ca sfatul meu e sa pui windows 7 si sa faci doar C daca nu stii cum sa faci partitii. practic dai next la orice ar aparea. bafta!

| Blluex a răspuns:

Buna 1-ori chemi pe cineva priceput sa-ti repare windstraight face
2-reinstalezi din nou totul iar cand ajungi la partitzii stergi 1 dintre ele, apoi o creezi inapoi, dupa stergi si a 2 a apoi dai sa se instaleze pe prima partitzie de exemplu "C":si apoi comtinui instalarea normalatongue Sper ca te-am ajutat:X