| Gherghel_Bianca_1999 a întrebat:

Recent mi-am luat casti cu microfon, dar nu merge microfonul, ce pot face ca sa mearga?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Castile trebuie sa fie pentru calculator cu 2 mufe jack, una pentru casti si una pentru microfon. Daca sunt cu o singura mufa, atunci sunt pentru telefon sau tableta si trebuie folosit un adaptor ca sa mearga si la calculator.

Ca sa mearga castile, placa de sunet trebuie sa fie buna, iar driverele (programele care conduc placa de sunet) sa fie instalate. Drivere se gasesc pe CD-ul placii de baza ( = motherboard) sau pe site-ul placii de baza care se cauta pe google dupa modelul placii care se poate vedea si cu speccy care se descarca si se instaleaza http://www.piriform.com/speccy/download/standard

Se poate proba microfonul dand click dreapta pe iconita difuzor din dreapta jos "Recording devices", dublu click pe Microphone, Listen, se bifeaza Listen to this device si se va auzi microfonul - intra si in microfonie adica incepe sa fluiere :). Daca merge, se debifeaza la loc "Listen to this device".

Deci, daca la casti exista 2 mufe, placa de sunet nu e defecta, driverele sunt instalate, setarile sunt facute si microfonul e bun, ar trebui sa mearga.

| Gherghel_Bianca_1999 explică (pentru halogen001):

Mersi!happy happy happy

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Nu stiu ce fel de windows era, eu am dat indicatii pentru windows 7 in legatura cu probarea microfonului cu iconita difuzor din dreapta jos happy

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Microfonul nu se activeaza la simpla conectare. El trebuie folosit in aplicatii, gen Messenger, Skype sau alte asemenea. La fel te poti ajuta de el sa-ti inregistrezi vocea cu softuri de editare audio. Doar prin programe te poti folosi de microfon.

| Gherghel_Bianca_1999 explică (pentru dannyel86):

Pai...eu am skype si nu merge pe skype

| dannyel86 a răspuns (pentru Gherghel_Bianca_1999):

Skype il detecteaza automat, doar ca trebuie sa intri in setarile audio ale softului, sa vezi daca e activat. Daca banda cu verde din Skype nu se misca, trebuie facute modificari in programul audio din Windows. In bara de start, in dreapta, ai o mai multe iconite. Una dintre ele e pentru sunet, dar, daca nu te pricepi, apeleaza la o persoana care are cunostinte IT.