| yoyoalecs a întrebat:

Revin cu aceeasi problema.Am reinstalat XP-ul si nu ma pot conecta la net.Am instalat driverul la placa de baza,imi vede local area connection.Un alt pc se conecteaza de la acelasi modem deci nu e problema de clabluri.Local Area se conecteaza, am creat conexiune noua cu username si password dar cand dau sa conectez da eroarea the remote computer did not respond sau ceva de genu. Funda

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Intra aici sa vorbim: http://www.epasystems.ro/

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu te poti conecta cu 2 pc-uri la modem! Nu e router! E vorba de adresa mac a placii de retea. Daca te-ai conectat cu pc-ul celalalt la net prima data, la revedere. Pana nu-i suni pe aia sa-ti dea reset din server, sa reseteze adresa de mac a celuilat, nu te poti conecta!

| yoyoalecs explică (pentru K0sti):

E modem pentru 4 pc uri..nu asta e problema.Plus ca am fost conectat si inaibte de reinstalare.

| K0sti a răspuns (pentru yoyoalecs):

Atunci e modem cu router incorporat!

| yoyoalecs explică (pentru K0sti):

Si?

| K0sti a răspuns (pentru yoyoalecs):

Pai si atunci ori se fac setarile cu user si password pe router(modem), ori este problema cu adresa de mac a placii de retea cum ti-am spus mai sus. Nu poti avea aceeasi legatura PPPoE pe doua calculatoare diferite! Din cauza adresei mac care se duce pe server. Ai schimbat placa de retea (calculatorul), pa, nu ti-l mai vede serverul pentru ca are adresa mac a celeilalte placi (calculator). Trebuie sa-i suni sa-ti dea reset din server!

| yoyoalecs explică (pentru K0sti):

Deci.pc ul cu reinstalarea e pc 1. celalalt e pc2.Primul conectat a fost pc1 cu XP. apoi pc2 cu 7.Amandoua au fost conectate la acelasi modem fara probleme..plus un laptop tot prin cablu.Am reinstalat windowsul la pc1.cel cu XP in timp ce era conectat pc2.Am instalat si placa de baza-apare local area connection, am creat conexiune, am pus username-ul si parola din contract si cand dau sa ma conectez nu merge.Si nici 192.168.1.1.

| yoyoalecs explică (pentru K0sti):

Problema rezolvata:chiar o chestie de amatori.Nu trebuia sa creez o conexiune noua.pur si simplu sa las local area connection.Am intrat in 192.168.1.1 si am rezolvat.Multumesc oricum pentru ajutor!

| K0sti a răspuns (pentru yoyoalecs):

Intra aici sa vorbim: http://www.epasystems.ro/

| maddoximilian a răspuns:

Poate de la placa de net incearca windows 7(si te rezolva( este de mai folos big grin

| Sebi200000 a răspuns:

Poate ai o problema cu modemul, poate nu ai setarile de la modem in pc.Ai putea sa ii suni pe cei de la net sa vina sa il faca.
App: iti fac ei toate setarile la modem cat si la pc.Bafta!

| Sebi200000 a răspuns:

Poate ai o problema cu modemul, poate nu ai setarile modemului in pc.Ai putea sa ii suni pe cei de la net sa vina sa il faca.
App: ei iti vor face setarile la modem cat si la la pc. Bafta!