| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,
Sper să mă înțelegeți. Mi-am luat un router wireless dar nu merge bine. Toată ziua merge foarte prost și nici noaptea nu merge prea bine. Exemplu: Vreau sa mă uit pe YouTube dar clipul se blochează la fiecare câteva secunde. Nu știu ce să îi fac. Vă rog să îmi spuneți ce pot să îi fac să meargă bine.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Routerele primite la pachet (gratuit) impreuna cu internetul nu sunt prea bune, chiar daca pe piata pretul lor ar fi scump.
Huawei este o firma bazata mai mult pe telefoane; dar nici acestea nu sunt cine stie -chiar daca pretul lor este mare.
O fi producand si routere, dar calitatea acestora nu este buna.
Orange la fel: este o firma scumpa in ce priveste internetul.
La RDS viteza este buna. De exemplu, iata ce ofera RDS: https://www.digiromania.ro/servicii/internet/internet-fix/fiberlink-1000
Daca ai avea viteza si calitatea aceasta de la Orange, atunci sa fii sigura ca si pretul ar fi dublu sau chiar triplu.
https://www.digiromania.ro/servicii/internet
Vorbeste cu parintii, arata-le ce ofera digi, si dupa ce ai terminat cu contractul de la Orange treci pe digi.

Pana atunci, cand apar probleme cauta sa opresti routerul, il lasi 10 secunde oprit si apoi il pornesti iarasi.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si vecinul lui bunicu" si-a luat o caruta si s-a mirat ca nu merge ca masina big grin
Dar nici cu masina n-a putut sa care fanul ca si cu caruta tongue
Concluzia: pentru a face ceva sa functioneze bine, intregul sistem trebuie gandit si potrivit corespunzator!

In cazul tau sunt mai multi factori:
1. Viteza conexiunii de internet primit de la furnizor. Daca aceasta viteza este mica, atunci in continuare vei avea viteze si mai mici dupa conectarea routerului!
2. Router-ul reduce si el viteza. E ca o ramificatie pe o teava de apa: cu cat se imparte in mai multe directii, cu atat va merge fiecare mai slab.
3. Conexiunea wireless este mult mai inceata decat conexiunea prin cablu. Acesta se intampla atat din cauza routerului, cat si a distantei si ale obstacolelor din jurul tau, in special din calea de vedere directa.
4. Daca ai un aparat (telefon, tableta, laptop) cu wi-fi de sensibilitate slaba, atunci conexiunea va fi si mai slaba, rezultand acele intreruperi in redarea filmelor de pe Youtube.
5. Daca nu te pricepi sa configurezi o instalatie, cheama un specialist!

Si inca un mic "amanunt" tehnic:
Router-ul imparte banda (viteza) aproximativ astfel:
- 30% pentru conexiunile wi-fi, care se imparte la numarul aparatelor conectate
- restul de 70% se imparte intre iesirile cablate, spre calculatoarelor conectate.
La fiecare conexiune realizata, se mai consuma cca. 5-20% pentru protocoalele circulate intre echipamente.
Iar cand conexiunea este slaba, aceste protocoale de transmisie se repeta in continuu pana ce nu sunt perfect inteligibile, ceea ce scade vertiginos viteza, mai ales la conexiuni wi-fi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu-i router-ul de vina, ci lungimea de banda a internetului.
Ce fel de contact de internet ai?

| anonimg a răspuns:

Dacă routerul nu este produs de o firmă renumită, este și normal să apară erori la fiecare 5 minute. Îți recomand tp-link sau D-Link, sau Asus.
Prima dată testezi conexiunea internetului fără router (cablul îl introduci direct in PC/laptop. Dacă merge fără probleme înseamnă că routerul este de vina și trebuie să iei altul.
Dacă va merge întrerupt, atunci internetul este de vina și trebuie să suni la firma de la care ai internet ca să vină să remedieze defecțiunea. Cei de la RDS vin repede.

| 500067790 a răspuns (pentru anonimg):

Am un router Huawei B310 luat de la Orange

| anonimg a răspuns (pentru 500067790):

Routerele primite la pachet (gratuit) impreuna cu internetul nu sunt prea bune, chiar daca pe piata pretul lor ar fi scump.
Huawei este o firma bazata mai mult pe telefoane; dar nici acestea nu sunt cine stie -chiar daca pretul lor este mare.
O fi producand si routere, dar calitatea acestora nu este buna.
Orange la fel: este o firma scumpa in ce priveste internetul.
La RDS viteza este buna. De exemplu, iata ce ofera RDS: https://www.digiromania.ro/servicii/internet/internet-fix/fiberlink-1000
Daca ai avea viteza si calitatea aceasta de la Orange, atunci sa fii sigura ca si pretul ar fi dublu sau chiar triplu.
https://www.digiromania.ro/servicii/internet
Vorbeste cu parintii, arata-le ce ofera digi, si dupa ce ai terminat cu contractul de la Orange treci pe digi.

Pana atunci, cand apar probleme cauta sa opresti routerul, il lasi 10 secunde oprit si apoi il pornesti iarasi.