| anonim_4396 a întrebat:

mi-am luat un router wifi de la Dlink DWL-G122 (802. 11g, Wireless USB Adapter). nu stiu cum sa fac sa mearga... L-am bagat in PC si vreau sa am internet pe laptop...Nu stiu cum sa fac sa mearga routerul pe laptop! Vreau sa ma ajutati sa imi spuneti cum sa fac sa mearga ca sa am internet pe laptop!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie facuta configurarea router-ului, ai procedura in brosura primita la cumparare. Dupa aceea trebuie instalata conexiunea internet pe laptop, la fel iti spune in brosura cum. Succes si numai bine!

| Bogdan2309 a răspuns:

Routerul meu e ca un fel de stick..Este Dlink DWL-G122... e mic ca stickul! Si eu adica nu l-am cumparat, mi la dat cineva!

| IulianP a răspuns (pentru Bogdan2309):

Pai ala nu este router, este adaptor wireless. Acesta doar capteaza semnal wireless de la un router wireless.
Daca nu ai sursa de net, nu ai cum sa te "dai" pe net.
Oricum pentru laptop nu ai nevoie de un asemenea adaptor, deoarece orice router are incorporat wireless in el.

| Bogdan2309 a răspuns (pentru IulianP):

Am un modem de romtelecom.Care il folosesc la PC!

| IulianP a răspuns (pentru Bogdan2309):

Ce model este modemul?
Are wireless?

| Bogdan2309 a răspuns (pentru IulianP):

HUAWEI SMARTAX MT 882..nu stiu daca are wireless!

| IulianP a răspuns (pentru Bogdan2309):

Nu are wireless. Daca vrei net si pe laptop, ori il conectezi prin cablu la modem, ori cumperi un router wireless.

| msnew2011 a răspuns:

Bun e simplu, urmareste videoclipul de mai jos iti explica pas cu pas ce trebuie sa faci http://www.hit.ro/review/Configurarea-pas-cu-pas-a-unui-broadband-router

| MariusFlorentin1995 a răspuns:

Pentru configurarea routerului pentru internet bagati in bara de adrese a browser si scrieti 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 enter user admin si pass admin enter si acolo vei gasi toate optiunlea app prima data se baga cablul WAN de la provident daca vrei mai multe detalii trimite-mi masaj si te voi ajunta cu team sau pe mees

| darkacvilla a răspuns:

Salutare,

Conectezi mdm cu cablul de retea si tastenzi in browser ip-ul : 192. 168. 1. 1 Cu user: admin si pass: admin accesezi interfata routerului. Ei bine acolo il confgurezi conform retelei la care esti abonat.

Succes,
Andrei