| iiGeorgii a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un aparat foto profesional. Am un Canon IXUS 110 IS in stare perfecta de 12, 1 Mega Pixels. Ce aparate recomandati si cu cat s-ar vinde modelul pe care il am?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Poate il vinzi cu 4-500 lei cam atat.

ca aparat "pro" de fapt te referi la DSLR
daca nu il folosesti pro in adevaratul sens al cuvantului un DSLR pana in 1600 ron e ok.
eu am un Nikon D5100.
ce poti alege tu este tot de la Canon, din seria EOS 1100D (parca)
sau un Nikon D3100.

ce iti recomand este totusi sa te duci la un showroom si sa le iei la mana.
daca esti un fotograf ocazional, trebuie sa te uiti la cat de bine face o poza cand iti tremura mana. de asemenea sa te uiti la obiective. de cele mai multe ori DSLR-urile au obiectiv detasabil, pe langa asta sunt obiective normale, obiective pentru macro, pentru distanta, cu filtre de culoare.

asa ca daca e vreun reprezentant care incearca sa te duca de nas tie iti trebuie un obiectiv normal.

si sa iti mai iei o geanta de protectie (pentru praf si socuri)
de asemenea dupa ce iti iei, sub nici o forma sa nu cureti lentila cu o carpa oarecare pentru ca se zgarie.(ai nevoie de o carpa din aceea albastra care imita pielea de caprioara)

| iiGeorgii explică (pentru Danzell):

Eu ma gandeam la asta:
http://www.okazii.ro/......a133924012
Bine, dar nu de pe okazii :)) nu am incredere in site-uri de genul.

| Danzell a răspuns (pentru iiGeorgii):

D40 si D40X nu se mai gasesc pe piata decat la mana a doua.

D3100 e un model mai nou si mai ieftin daca este cumparat direct.
comparativ: d40x e in jur de 2500-2700ron nou d3100 e 1600-1700. la second hand d400 e ceva mai ieftin decat d3100, pentru ca e un model mai vechi.

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pe aparatul tau nu cred ca scoti mai mult de 3 milioane, ca la banii astia isi ia omul altul nou comparabil cu 110 IS si are si garantie.
Si pentru tine, ca incepator iti recomand asta http://www.emag.ro/......DLKRXBBBM/

| Garsonfane1979 a răspuns:

Http://bit.ly/1c6lzYE uite aici un aparat super bun.

| einsteinchen a răspuns:

Cred ca te referi la un DSLR. Poti sa incerci un Nikon D3100. Sunt la pret bun si este un entry level decent.

Al tau valoreaza undeva la +/- 400 RON.

| Treistariustar a răspuns:

Nikon d3100 iti recomand este la reducere merita cumparat http://bit.ly/114z3j4