| AlexandraPunct a întrebat:

vreau sa imi iau un laptop Sony Vaio Alb si voiam sa întreb daca este foarte complicat având si Windows 8. ? http://m.emag.ro/....../DKL3JBBBM

Răspuns Câştigător
| WandererTech a răspuns:

Complicat nu este, Win8 e mai simplificat decat 7, bate inspre IOS.
In 2 ore te vei obisnui fara nici o problema.

Dar laptopul sincer nu il recomand, raportul pret/performanta e slab.

Iti recomand asa ceva: Procesor superior, placa video Dedicata si HDD mai mare si pret mai mic. Sper ca nu tii neaparat sa fie alb?

http://www.oktal.ro/......11413.html

Sau

http://www.oktal.ro/......10729.html

Sau

Laptop Quad core de la Toshiba.

http://www.oktal.ro/......13303.html

Dar daca tii neaparat sa fie pe alb:

http://www.oktal.ro/......00618.html

Tot e superior Sony-ului

Calitatea produselor Sony Vaio lasa de dorit in ultima vreme si resigilat de la eMAG s-ar putea sa aiba pixeli morti si alte defecte care te vor dezamagi.

O zi faina.

| AlexandraPunct explică (pentru WandererTech):

Ma gândesc între HP, Toshiba si Sony. Daca il iau resigilat e 18 milioane dar nesigilat este prețul acela de 20 si ceva.

| WandererTech a răspuns (pentru AlexandraPunct):

Eu lucrez cu HP si cu Asus. Hp-ul este un produs de calitate foarte inalta cu garantie buna, printre care optiunea service pick-up and return, adica daca se strica in termenul garantiei, vine un tip la tine acasa, ii dai laptopul si il duce la service. Asus e la fel de bun dar are mai mult plastic in constructie si nu e atat de robust precum HP-ul.

Toshiba detin acasa, 3 modele, inclusiv cel pe care ti l-am linkuit pe alb, e al surorii mele, a trecut prin multe saracul, scapat pe scari, cola pe tastatura si virusi asa agresivi ca te imbolnavesti daca vrei sa trimiti un mail de pe el. Dar l-am curatat si merge fara probleme.

Cu Sony vaio m-am intalnit la service, modelele premium care incep de la 3000 de lei sunt ok, slabute dar frumoase, dar cele buget nu le pot recomanda nimanui ca ma fac de ras.

Raportul calitate/pret/specificatii este foarte slab si nu merita sa dai 2000 de lei pe un laptop ce-o sa devina confuz cand deschizi youtube pe langa facebook. Si Acer a depasit Sony in ultimii 2 ani cand vine vorba de laptop buget.

Eventual imi spui la ce vei folosi laptopul, cum si cat timp si eu iti fac o recomandare care sa fie 100% pentru nevoile tale.

| AlexandraPunct explică (pentru WandererTech):

Pai am 14 foarte multe proiecte la scoala deci trebuie sa lucrez pe laptop. Restul e ce face un om obișnuit ca sa spun asa Facebook YouTube mai trimit vreun mail cuiva (profesor) etc.
Laptopul il țin pana se strica de obicei il duc la reparat dar prefer sa imi iau altul si am fost captivata de designul laptopului Sony Vaio deoarece inițial ma gândisem sa imi iau un MacBook dar nu prea poti face multe pe el si Sony seamănă cu designul MacBook-ului având si tastatura foarte asemănătoare.

| AlexandraPunct explică (pentru WandererTech):

Cred ca ramân pe probook HP dar imi poti explica ce înseamnă sistemul de operare Linux?

| WandererTech a răspuns (pentru AlexandraPunct):

Alegere foarte buna, o sa-ti placa usb-ul rapid si face recognition-ul.

Linux este un sistem de operare gratuit similar cu windows dar diferit in interfata. Este instalat pe fiecare laptop nou ca si sistem de operare standard, ca nu are nevoie de licenta si poate fi expus in magazin fara sa existe probleme legale.

Nu are rost sa-ti bati capul cu Linux ca nu o sa ai nevoie de el, windows 7 sau 8 va fi cel mai bine pentru tine.

Laptopurile oferite cu licenta windows sunt vrajeli de magazine, o licenta de Win costa 450 de lei si o folosesc numai ca umfle preturi. Mai bine iti instaleaza un "cunoscut" un windows romanesc si vei fi ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraPunct):

Hp-ul e perfect pentru tine, l-as fi recomandat inca o data pana te hotarai sa-l cumperi, nu o sa fi dezamagita, are multe functii care sunt foarte placute. tastatura izolata, deci poti varsa cafea pe ea si nu are nimic, o stergi cu un burete ud. Noua generatie de usb rapid. ecran mat, deci poti sta la soare siecranul va fi vizibil. tastatura in stil chicklet e foarte comfortabila la scris si nu se indoaie cand te apesi pe ea. Detaliile tehnice sunt perfecte pentru banii astia si nu vei avea probleme cu el nici la jocuri.

Sa il folosesti cu sanatate.

9 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Singurul neajuns la vaio este camera web cam mica de 0.9 in rest Sony este Sony

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Sa stii ca windows 8 nu este cu mult mai complicat decat windows 7. Totusi trebuie sa stii ca daca iti cumperi un laptop cu sitem de operare preinstalat vei plati astfel vreo 300 ron in plus care inseamna licenta de windows.

Daca tot vrei Sony vaio, atunci ar trebuie sa iti iei ceva mai performant si iti recomand acest model http://bit.ly/1cRsW4r care vad ca este la un pret promotional acum.

| BetiT a răspuns:

Buna iti poti lua si un laptop mai bun, un site a facut un top 5 cele mai bune laptop-uri la un pret generos, uite http://www.betit.ro/top-5-cele-mai-bune-laptop-uri-la-un-pret-mai-generos/. Sper ca te-a ajutat.