| alex010201 a întrebat:

Vreau sa stiiu cat de bun e pc acesta (http://www.emag.ro/......D9F5JBBBM/
si cam cu cate FPS ar merge pe minecraft.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. E sistem preasamblat. Plus ca in cazul asta, la acest Asus http://bit.ly/1eSDHHh sau in teneral la aceste sisteme, platesti mult si degeaba numele, ca scrie acolo Asus...
2. As recomanda mai mult un sistem pe componente ca iesi mai ieftin cu performante identice.
3. Serios, dai 5000 lei pentru a juca minecraft?

| alex010201 explică (pentru sltlp):

Bugetul meu e in jur de 4000 lei. Si nu il folosesc doar pentru Minecraft, si aletele, adica as vrea mai mult un pc pentru gaming.

| sltlp a răspuns (pentru alex010201):

Daca aveai 5500 lei pentru acel Asus, poate reusesti sa scoti 4500 lei pentru un sistem pe piese, cu un procesor mai performant, si o placa video mai performanta. Am scris acolo la comentarii cum e treaba cu asamblarea. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/871293/ Oricum, si in 4000 daca vrei, iti scoteam cat cel de la eMAG sau chiar cu o idee peste, dar asa e mai performant(4500+).

| DeyCj a răspuns:

Ce nu îmi place:
Procesor overclokabil.La ce bun?
Ram single channel.Greșeală.asta va trage sistemul în jos.
Placă de bază dual slot cu sli/cross.La ce? E cumva workstation? Nu este.
Placa video.Este o placă video bună, dar una pe AMd este mai ieftină si la fel de performantă.
Prețul.Un pic cam umflat.
Personal nu aș da banii ăștia pe asă ceva.Hai un maxim 3500-4000, nici de cum 5000.
Dacă ești dispus sa dai banii ăștia pe un sistem îti pot face o configurație la comandă, cu o carcasa mult mai bine ventilată si dimensionat cum trebuie, nici de cum aiurea cum e ăsta.La care se adaugă faptul că nu se știe ce sursă are în el.De cele mai multe ori în așa ceva se află pocnitori în loc de PSU, care sunt pericole pentru componentele calculatorului, deoarece la prima suprasarcină după ce ca sursa se va distruge, din cauza lipsei, sau calitații proaste a protecțiilor sursa avariată vav distruge și componente ca
hardul
care este cel mai sensibil la fluctuații de tensiune
Placa de bază
Iarași, dar uneori mai absoarbe din șocurile elctrice, ceea ce îi va scurta viața.
Ramii
Senisbili la supratensiune
Succes

| alex010201 explică (pentru DeyCj):

Tu ce mi-ai recomanda, la acest pret?

| DeyCj a răspuns (pentru alex010201):

Unul făcut din piese. Oricum vei ieșii cu vreo 2000 de lei mai ieftin și cu performanțe similare ca și cel de la pomu lăudat unde poți merge cu sacu spart, adică e-mag.
Bugetul tău e de 5000 RON?
Numai gaming vrei pe el sau vrei să faci și editare grafică prfi pe el?

| Dennisz a răspuns:

Pe un pc ca acesta, iti merg toate jocurile posibile si imposibile, ca sa nu mai vorbim de Minecraft, care iti va merge impecabil.