| Razwany123 a întrebat:

Buna tuturor, am o problema cu "prietenul" meu de scara..adica eu a wifi, si intr-un fel a reusit sa imi sparga parola de la wifi. Intrebarea mea este. pot face ceva ca atunci cand vrea sa se conecteze la internet, sa imi apara ceva sa ma intrebe daca il las. nu prea as vrea sa pun alta parola, pentru ca daca a spart-o pe prima, o poate sparge si pe a doua. Va rog AJUTOR!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai hai mai bine sa determinam DE CE a spart parola. Ce router ai si ce tip de securitate, precum si ce parola ai(oricum nu te stiu, macar spune daca ii ceva simplu, adica daca ai cuvinte in parola sau e ceva compliact(caractere fara sens). Si nu, ce vrei tu nu se prea poate. Insa, macar sa intarim parola actuala. Sau sa dai un Hide SSID :p.

| Razwany123 explică (pentru sltlp):

Parola mea are numere si cifre cu 15caractere, e protejata wpa2.

| Razwany123 explică (pentru sltlp):

Parola e protejata wpa2 are 15 litere si cifre.

| Jipa95 a răspuns:

Schimba-ti parola. Recomand criptarea wpa/wpa2. Tu stiai ca din ce in ce este mai mare parola cu atat se poate sparge mai greu? Pune-ti o parola de peste 20 de caractere ( litere, cifre, simbluri )
Bft! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spart? Pune o parola serioasa formata din litere si cifre, e clar!

Eu cred ca baiatul ala nu a spart nimica, prietena ta afla de la tine parola si i-o spune acestuia, iar el mimeaza ca este un mare hacker, dandu-ti impresia ca esti o mare naiva.

| Kampion a răspuns:

Treci pe wpa sau pe wpa2 si pune o parola complicata. Scrie pe o foaia mai intai ce iti trece prin cap numere litera. Apoi ascunde foaie cand vine vecinu la tine sa nu stie. Si daca ai router mai vechi care suporta doar WEP schimba routerul. Baftawinking

| erichlemny a răspuns:

Treci pe wps e mai sigur si puneti o parola sigura nu chestii ca nr tau de telefon sau data ta de nastere

| davidiu a răspuns:

Dai la dchp clients si afla MAC ul lui sau incearca sa faci rost de el. Apoi dai la MAC filtering sau ceva de genu` si scrie MACul dupa care bifeaza casuta in care scrie sa restrictionezi accesul carora sunt pe lista si dai enable. Si daca nu merge dai la, odificare la mac sau ceva si unde srcrie allow dai deny. Sper ca ti-a fost te ajutor.

| Razwany123 explică:

Am uitat sa va spun ca dau funda

| Razwany123 explică:

Parola este de 15caractere litere+cifre si este protejata wpa2

| sltlp a răspuns (pentru Razwany123):

Si probabil ca ai si wps-ul activat, asa-i?